Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1143 miejsce

"Breakaway Civilization" - debiutancka płyta Department [wideo]

"Breakaway Civilization" jest dopełnieniem początków kariery formacji Department. Debiut fonograficzny utrzymany w stylistyce industrial, przynosi dziesięć kompozycji których przesłanie jest niepokojąco bliskie każdemu z nas.

Department - 'Breakaway Civilization' (okładka przód); Kubica Records/Universal Music Polska (LP 2017) / Fot. DepartmentDebiutancki krążek formacji Department już od kilku tygodni święci triumfy. "Breakaway Civilization" to wielce udane przedsięwzięcie fonograficzne. Nie dość, że ożywia wątłe poletko krajowego industrialu, czyni to na miarę oczekiwań odbiorcy. Co prawda, nie da się opędzić od wszechobecnych skojarzeń z Ministry, ale tego rodzaju porównawcze wartościowanie możnaby zamienić w wyliczankę bez końca i dodawać Godflesh, Pitshifter i innych.

"Breakaway Civilization" jest dziełem ludzi wcześniej reprezentujących takie projekty muzyczne jak Lecter, Lipali, Złe Psy i Acid Drinkers. Nie wydaje się jednak, aby artystyczne rodowody wyciskały jakiekolwiek firmowe maniery i sygnatury swego pochodzenia. Nie można zarzucić muzykom aby tworzyli Department bazując na rutyniarskim samopowieleniu i szablonowych gotowych rozwiązaniach.

Wszystkie te wokale z sampli, głosy z przemówień i telewizyjnych wiadomości to pomysły znane, sprawdzone i zawsze chętnie wykorzystywane. Czasami sygnalizują idee nadrzędne, kiedy indziej intensyfikują przesłanie i ogniskują uwagę słuchacza na newralgicznym jego punkcie. Swoisty paralelizm odnoszący się do codziennej praktyki socjomanipulacji jakim poddawane są całe społeczeństwa, poprzez umiejętnie dawkowaną propagandę, kierunkową politykę, perswazję komunikatu.

Treści skąpane w ogniu częstotliwości właściwych stylistyce industrial z motoryką miażdżącego riffu, ciężkim metalowym pochodem, jazdą umykającą wszelakiemu zaszufladkowaniu. Hipnotyczne, wręcz transowe zrytmizowanie kompozycji z charakterystycznym wołaniem na elektronicznej puszczy, pogłosy, cyfrowe ekwiwokacje i artykulacje przepuszczone przez miksery. Już pierwszy singiel z płyty, wraz z ilustracją filmową, dobitnie dawał wyraz dążeniom Department.

"Productive" i "I Am The 1" wybrane zostały dla nabrania impetu debiutanckiego longplaya. Pierwsze opinie okazały się być entuzjastyczne i przychylne, choć przestrzenne wokalizy i nastroje katabasis w jednostajności metrum, powodowały jednoznacznie "kubański" odzew. Z chwilą oddania pod zmysły odbiorców całości materiału z "Breakaway Civilization", oceny nabrały walorów uznania dla odautorskiego aspektu twórczości opolskiej formacji.

Płyta wydana jako rzadko spotykany dyptyk, gdzie część drugą stanowi tych samych dziesięć kompozycji w swoich wersjach instrumentalnych. Posunięcie można odnotować na korzyść zespołu, tym bardziej, że kilka kawałków wpisuje się po trosze w wymiar muzyki tła. Już "Productive" budzi tego rodzaju konstatacje nad kompozycjami o charakterze ramowych ilustracji, typowych dla przedstawień i filmów. A jeszcze silniej zaznacza się w "Om Mani Padme Hum" i tytułowym "Breakaway Civilization". Mój osobisty powerplay to energetyczny, pełen rozmachu "Outbreak", chociaż staram się tutaj nie wyróżniać żadnego z utworów, ponieważ krążek przydaje nieodpartego wrażenia dzieła spójnego, nieomal konceptualnego.

Uważny słuchacz odnajdzie na krążku tzw. hidden track, nie zdradzę jednak tutaj niczego w tej kwestii. Proponuję zarezerwować sobie trochę czasu na "Breakaway Civilization" i przekonać się na własnych uszach, dokąd pędzi dzisiejszy świat, jaką beznadzieję pompujemy w niego sami mniej lub bardziej świadomi i pomyśleć raz jeszcze nad niejedną z prawd, które przyjmuje się bezkrytycznie.

Poniższe wideo jest skrótową przejażdżką poprzez materiał z całej płyty

Tracklista:

CD 1
1. Productive
2. Not Without Onions
3. Only Enterprise
4. Outbreak
5. Lunar Intermission
6. I Am The 1
7. Blindman And The Elephant
8. Off The Box
9. Om Mani Padme Hum
10. Breakaway Civilization

CD 2
1. Productive (Instrumental)
2. Not Without Onions (Instrumental)
3. Only Enterprise (Instrumental)
4. Outbreak (Instrumental)
5. Lunar Intermission (Instrumental)
6. I Am The 1 (Instrumental)
7. Blindman And The Elephant (Instrumental)
8. Off The Box (Instrumental)
9. Om Mani Padme Hum (Instrumental)
10. Breakaway Civilization (Instrumental)
11. I Am The 1 - video
12. Productive - video

Department - "Breakaway Civilization"
Wydawca: Kubica Productions
Dystrybutor: Universal Music Polska
Data premiery: 21.04.2017

muzycy:
Roman Bereźnicki - śpiew, gitara
Wojciech „Junkie” Moryto - gitara
Paweł Nafus - gitara basowa
Michał Bereźnicki - perkusja

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.