Facebook Google+ Twitter

Breivik "katalizatorem" norweskiej debaty w sprawie imigrantów

Masakra, jakiej dokonał Anders Behring Breivik w lipcu 2011 r. oraz deklarowana przez niego ideologia skupiły uwagę wielu ludzi. W odniesieniu do tych pobudek i wydarzeń Norwegowie zaczynają rozmowy, w których prym wiodą politycy prawicowi.

Dla Norwegów podział na "wschód" i "zachód" jest oczywisty. Najwyraźniej uwidacznia się to w stolicy tego kraju w Oslo. W ogólności, "wschód" jest bardziej wielokulturowy, etnicznie zróżnicowany i uboższy od "zachodu" będącego kolorowym, nastawionym na komercję i zdecydowanie bliższym idealizowanej wizji kapitalizmu. Kiedy, około 40 lat temu, Norwegia otworzyła się na napływ imigrantów, Oslo zaczęło się dramatycznie zmieniać. Obecnie, 30 proc. populacji tego miasta to pierwsze lub drugie pokolenie imigrantów.

Opublikowany przez Andersa Breivika manifest głosił treści, z których jednoznacznie wynikało, że imigranci są przyczyną narodowych problemów oraz mówił o islamizacji Europy, kładąc szczególny nacisk na Norwegię. BBC zapytało Christen Krogvig, co jest przyczyną niepokojącej popularności takich poglądów.

Krogvig jest prawicową aktywistką, która większość czasu spędza w swoim jednopokojowym mieszkaniu i uczestniczy w działalności internetowego forum "Stop the Islamisation of Norway ("Powstrzymać islamizację Norwegii"). Przedsięwzięcie jest tożsame z norweską organizacją Stop islamiseringen av Norge (SIAN), która zdobyła sobie w ciągu swej kilkunastoletniej aktywności sporą rzeszę sympatyków. Działalność SIAN często bywa krytykowana i określana jako faszystowska lub co najmniej oscylująca na pograniczu nienaruszalności praw i godności człowieka. Rozszerzeniem SIAN jest Stop Islamisation of Europe oraz filie organizacji na innych kontynentach.

Christen Krogvig opowiada, iż ma stały kontakt z członkami "Stop the Islamisation of Norway" dzięki portalowi społecznościowemu Facebook. Jest na co dzień związana ideą z około tysiącem jej zwolenników. Zapytana o "islamizację" odpowiada: "W odniesieniu do islamu, to jest długa historia takich terrorystycznych ataków. Uważamy, że prawdopodobieństwo, iż muzułmanin będzie je kontynuował jest bardzo wysokie z uwagi na Koran, który mówi mu co powinien czynić". Christen uważa też, że czyny popełnione przez Andersa Breivika są przerażające ale nie zaprzecza w całości jego ideologii, jak też nie dopatruje się podobieństw w masowych egzekucjach czy mordach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.