Facebook Google+ Twitter

Breivik odmówił przyjęcia spadku po matce, by nie wypłacać odszkodowań

Norweski terrorysta Anders Behring Breivik stara się uniknąć wypłaty odszkodowań swoim ofiarom. Taka możliwość istniała, kiedy posiadał prawa do spadku po swojej matce.

Anders Behring Breivik Critical Psychiatry blog/CC3.0 / Fot. autor: Critical Psychiatry blogSprawca mordu na 77 osobach w Oslo i na wyspie Utoya w 2011 roku nie ma zamiaru ponosić odpowiedzialności za swoje czyny, również w kwestii roszczeń o odszkodowania finansowe jakich oczekują jego ofiary i rodziny zabitych. Anders Behring Breivik został skazany w sierpniu ubiegłego roku na karę 21 lat pozbawienia wolności. W czasie procesu wykazano szereg pomniejszych przewin terrorysty. Dopatrzono się, że prawicowy ekstremista nie jest do końca uczciwy wobec norweskiego fiskusa, czemu on sam gwałtownie zaprzeczał.

W marcu zmarła matka Breivika. Majątek jaki po sobie pozostawiła nie jest oficjalnie znany. Zauważono jednak, że tylko apartament po zmarłej warty jest około 680 tys. dolarów. Anders Breivik przezornie odstąpił od należnego spadku. W ten sposób może uniknąć wypłaty odszkodowań swoim ofiarom i bliskim osób, które zginęły w masakrze jakiej dokonał w 2011 roku. Brytyjski The Telegraph przytacza słowa adwokata terrorysty, Torda Jordeta: "Jest to jeden z oczywistych powodów jego decyzji". Przyznał, że jego klient zrzekł się praw do majątku po zmarłej jeszcze przed jej śmiercią. Spadkobiercą pozostaje jego przyrodnia siostra.

22 lipca 2011 roku Anders Behring Breivik dokonał zamachu terrorystycznego. W wyniku eksplozji bomby na siedzibę premiera w Oslo zginęło 8 osób. W masakrze jakiej dokonał tego samego dnia na wyspie Utoya, życie straciło 69 osób. Wszyscy byli uczestnikami obozu młodzieżowego norweskiej Partii Pracy. 33 osoby zostały ranne. Skazano go na 21 lat pozbawienia wolności. W wyroku zaznaczono możliwość przedłużania czasu izolacji, o ile tylko zaistnieją przesłanki, że Breivik może nadal stanowić poważne niebezpieczeństwo dla porządku publicznego. Oficjalnie uznano go za zdrowego psychicznie. Pobudki i motywy jego działania dyktowane były przekonaniami rasistowskimi, skrajnie nacjonalistycznymi i innymi o podobnym charakterze i wydźwięku.

article by Paweł Jankowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Pozbawienie wolności Panie Pawle wiąże się z odizolowaniem przestępcy od społeczeństwa i ewentualnej jego resocjalizacji. Co do opisywanego mordercy, nie ma się co spodziewać pozytywnych efektów w przywróceniu go społeczeństwu.
Wracając do izolacji. Jak ona wygląda, gdy media same pchają Breivika na pierwsze strony gazet, dając mu tym samym wolność w przestrzeni publicznej? To jest chore. Czy dziennikarze zastanawiają się, jak się czują rodziny bestialsko zamordowanych ofiar? Co jakiś czas wraca na łamach gazet i przeróżnych wiadomości demon. Trauma rodzin i nie tylko podsycana jest przez media. To jest chore. Lans zza krat, przy współudziale mediów szukających poczytnych treści celem zwiększenia takich czy owych rankingów. To jest chore.
Siedzi morderca za kratami i niech siedzi. Zasłużył by być zepchniętym w niebyt, w jakiejkolwiek formie uczestniczenia w życiu ludzkości. Media zdają się tego chyba nie rozumieć. To jest chore.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Elżbieta Szychlińska - "Rozumiem ,że w banku zabijają ?" - Hmmm... Tak czy inaczej: Artur Hampel napisał: "(...) To jest chore". Lekarze są innego zdania, a to jest najbardziej wiążące dla sądu liberalnego skandynawskiego państwa. Chociaż lekarze niekiedy dowiadują się, że ich podopieczni mówią co innego i robią co innego. Kiedy "Piernik" mówi publicznie: "Pruderyjność jest rzeczą chorą", to dopiero ciekawostka. Jeżeli Breivik będzie pojawiał się w przestrzeni publicznej i oznajmiał, że ma zamiar zabić, to nikt nie będzie się takim faktem nadmiernie dziwił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozumiem ,że w banku zabijają ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jednym z koszmarów są dla mnie oddziały Banku PKO BP, ale o tym też należałoby codziennie pisać, aż nikomu nie chciałoby się czytać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziennikarzy łapy swędzą i przypominają ciagle o zbrodniarzu, który powinien zostać pogrzebany pod całunem całkowitego MILCZENIA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naprawdę ,to jest chore . Co wejdę na stronę wita mnie ten potwór :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy kraj ma swoją waśniewską...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na temat tego człowieka, media nie powinny już pisać ani jednej wzmianki. Pomimo strasznego czynu i pozbawienia wolności, dalej znajduje sobie miejsce w przestrzeni publicznej. To jest chore.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.