Facebook Google+ Twitter

Breivik poczytalny - orzekł sąd. Norweg skazany na 21 lat więzienia

W Norwegii zapadł wyrok w sprawie Andreasa Breivika. Zgodnie z żądaniami prokuratora uznano go za osobę poczytalną i winną zarzucanych mu czynów. Norweg kolejne 21 lat życia spędzi w więzieniu.

Sonda

Wyrok dla Breivika jest słuszny?

 / Fot. PAP/EPA/HEIKO JUNGEProces Breivika ciągnął się od 16 kwietnia. Dzisiejszy wyrok sądu oznacza, że Norweg spędzi 21 lat w więzieniu. Warto pamiętać, że kara może zostać przedłużona, jeśli Breivik, po odsiedzeniu wyroku zostałby uznany za osobę nadal zagrażającą otoczeniu.

Adwokat oskarżonego zapowiadał, że Breivik przygotował dwie przemowy; w zależności od wyroku, chciałby jedną z nich wygłosić. Jest jednak mało prawdopodobne, by sędziowie wyrazili na to zgodę.

Norwegowi zależało, aby wymiar sprawiedliwości uznał go za poczytalnego i skazał na 21 lat więzienia. Jak twierdził, umieszczenie go w zakładzie psychiatrycznym byłoby dla niego „gorsze od śmierci”.

Warunki w norweskim więzieniu Ila, w którym prawdopodobnie odbywać będzie karę Breivik są bardzo dobre. W trzech
celach jest mała siłownia oraz komputer, pełniący raczej funkcję maszyny do pisania, gdyż skazany nie będzie mógł publikować żadnych treści w internecie. Jedna z cel posiada powierzchnie 8 metrów kwadratowych.

Breivikovi groziło przebywanie w zamkniętym oddziale psychiatrycznym, również w więzieniu Ila. Wówczas mieszkałby w celi o wielkości 9 metrów kwadratowych pod nadzorem 17 osób

Przypomnijmy, Anders Behring Breivik w ubiegłym roku zabił 69 osób na wyspie Utoya oraz 8 w dzielnicy rządowej Oslo. Oskarżony przyznał się do zamordowania 77 osób, jednak wciąż utrzymuje, że jest on niewinny, ponieważ chciał ochronić kraj przed falą islamu.

Wyrok nie jest prawomocny, ale Breivik jak już wcześniej zapowiadał nie będie się od niego odwoływał.
Znajdź nas na Google+Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

darek
 • darek
 • 26.08.2012 11:24

Jesteśmy w tyle za Norwegami o lata świetlne.Siłownia w więzieniu Polakom wydaje się luksusem bo 95% z nich nie stać na taką na wolności.Ot bieda zrobiła z Polaków zakompleksionych surowych mścicieli nie rozumiejących bogatych Norwegów których stać na to aby podać rękę Breivikowi.Co nie znaczy że nie został ukarany.Został i to surowo.Oczywiście w/g norweskich standardów.Bo zbrodni dokonano w Norwegii.A z więzienia wyjdzie i tak później niż zabójca Rosiaka , członek PO Cyba.Ponoć już szykowany jest wniosek do prezydenta o ułaskawienie drania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zorro
 • zorro
 • 25.08.2012 21:41

Do Rak

co to piszesz za chu....ny Ty wole

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rak
 • Rak
 • 25.08.2012 21:02

@Grabski.Rodziny ofiar jak i reszta Norwegów uważa karę za surową.To tylko takim jak ty wydaje się ona luksusowa podobnie jak Mongołom czy Pakistańczykom wydają się luksusem polskie więzienia i wyroki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rak
 • Rak
 • 25.08.2012 15:05

To Polakom tylko wydaje się że Breivik ma luksusy w celi.Siłownia???Każdy Norweg jak tylko zechce może sto razy lepszą w domu mieć.I nawet mu fundusz zdrowia połowę kosztów zwróci.No chyba że jest lub ma w rodzinie kogoś chorego.Wtedy zwrócą mu 100%.Telewizor plazmowy??A jaki ma mieć?Lampowy?Trzy cele.W przypadku więźniów izolowanych to norma.Po prostu większość Polaków nawet nie zdaje sobie sprawy z własnej biedy i nędzy i z zamożności innych społeczeństw, w końcu wcale nie odległych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już nawet pomijam te 21 lat więzienia, który to wyrok jest ponoć najwyższym w Norwegii, ale żeby osadzić w go w więzieniu, które według standardów jest o niebo lepsze, niż niektóre hotele 3 gwiazdkowe?!

On ma być, jak logika i sąd orzekł, ukarany, nie zaś przetrzymany i dobrze zadbany.
Skazano człowieka na 21 lat, przy czym po 10 latach będzie mógł ubiegać się o wcześniejsze zwolnienie (!).

PS: czy ktoś czytał już manifest Breivika?

Komentarz został ukrytyrozwiń
cołusek dla PO
 • cołusek dla PO
 • 24.08.2012 18:28

należy go tak jak paplikota nadziać na pal.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiking
 • Wiking
 • 24.08.2012 17:33

Ooo! Jak to się Polacy oburzyli na norweski wyrok.A spójrzcie no na swoje szambo.Niecały rok temu dyrektor więzienia w Sztumie ,Andrzej G z wykształcenia psychiatra zabił w celi więźnia.Biegli orzekli jego niepoczytalność w chwili popełnienia przestępstwa.Po roku leczenia jest już na wolności bo biegli orzekli że jest już zdrowy.Cud terapeutyczny.I co?Media o tym nie mówią to was to nie razi.Tylko Norwegów będziecie pouczać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten wyrok jest dla mnie po prostu śmieszny, za to co on zrobił to jest kpina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Normalny człowiek nie strzela do ludzi jak do tarcz i nie upiera się, że to jest słuszne postępowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
potato
 • potato
 • 24.08.2012 13:42

Od samego początku była walka Breivik o poczytalnosć i jak widać prawo poszło mu na rękę i chyba o to im chodziło.Co by nie mówić wygrał, zakpił ze wszystkich myslących innaczej i oby niedługo nie stał się bohaterem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.