Facebook Google+ Twitter

Breivik przyznał się do zamachów w Norwegii. "Działałem sam"

Anders Behring Breivik przyznał się do dwóch zamachów - podłożenia bomby i zastrzelenia 85 osób - powiedział na konferencji prasowej powiedział Sveinung Sponheim z norweskiej policji. Tymczasem w internecie odnaleziono manifest zostawiony przez zamachowca.

Mieszkańcy Oslo pamiętają o ofiarach zamachów (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Day_after_Oslo_bombing-2.jpg) / Fot. Johannes Grødem, CC 2.0Coraz więcej szczegółów ze śledztwa w sprawie zamachu bombowego w Oslo oraz strzelaniny na wyspie Utoya. Norweska policja ujawniła, że podczas przesłuchania Anders Behring Breivik przyznał się do podłożenia ładunku wybuchowego w rządowej dzielnicy Oslo oraz zabicia 85 osób podczas zjazdu młodych laburzystów. Przy okazji przyznał, że działał w pojedynkę. Policja musi zweryfikować jego zeznania. Niektórzy świadkowie nie byli pewni, czy sprawca działał sam - przyznał Sveinung Sponheim, szef miejscowej policji.

Co najbardziej szokuje, sprawca uważa, że za swoje czyny nie powinienen usłyszeć żadnych zarzutów kryminalnych. Mój klient chciał "zmienić społeczeństwo i jego zdaniem (by to zrobić) musiał zapoczątkować rewolucję" - powiedział mediom Geir Lippestad, adwokat oskarżonego. Sponheim nie mógł potwierdzić pojawiających się plotek, jakie się pojawiają w lokalnych mediach, że sprawca filmował swój atak i że na wyspie były też ładunki wybuchowe. Pełnego obrazu sytuacji jeszcze nie mamy - skwitował przy okazji szef policji.

Breivik dokładnie przygotował tragiczny w skutkach atak - zostawił w internecie również swój manifest. 12-minutowy film wideo pod tytułem "Knights Templar 2083", w którym głównie pojawia się moment wojen krzyżowych oraz walki z islamizacją. Nawiązywał do historycznych rycerzy i masonów, którzy mają "bronić europejskości". Na końcu materiału pojawiają się trzy zdjęcia zamachowca m.in. w stroju masona oraz z karabinem. Trudno wyjaśnić co oznacza liczba 2083 - w manifestach zostawionych przez zamachowców zazwyczaj używane są słowa i symbole zrozumiałe tylko dla nich samych.

Najnowsze doniesienia światowych mediów

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

pstragpotokowy
  • pstragpotokowy
  • 26.07.2011 10:21

...pewnego jesiennego dnia, 15 lat temu w Port Arthur na lezacej nieopodal Australii Wyspie Ludzi Dwuglowych zwanej czasami Tasmania, niejaki Martin Bryant wypil na sniadanie kawe z kozuchem...a ze kozucha nie lubil pochwycil w garsc Mauzera w druga Nagana i zastrzelil 35 osob...a nastepne 37 poranil...wtedy jeszcze takich jak Bryant nikt nie nazywal "terrorystami"...niezaleznie od tego jaka "ideologia" sie podpierali byli znani jako Czuby i u Czubkow ich zamykano...chyba ze udalo sie ich uprzednio ustrzelic...dedykuje to wszystkim "ekspertom" gledzacym o koniecznosci "ochrony" "rozpoznania" i podobnych bredni...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Warszawiak
  • Warszawiak
  • 25.07.2011 01:06

Odwet czemuś służy? A ludzie wcale nie są bezsilni - po prostu łatwiej jest pisać o torturach niż ruszyć za przeproszeniem d*** i zacząć coś działać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wojciech Wątorski
  • Wojciech Wątorski
  • 24.07.2011 21:07

Dla mnie to wiadomość tragiczna coś w stylu http://formlinkus.com/news0042.php lecz prawda jest taka to bezsilność ludzi zmusza ich do odwetu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skłaniam się do opini,pana Wjciecha.Takie cyborgi czują się bezkarni,a za tej klasy mord powinna być czapa,-chociaż ogólnie,jestem przeciwny KS.
Najgorsze jest to,że takich automatów do zabijania, potencjalnie jest na świecie więcej i nigdy nie wiadomo,kiedy znów się zdarzy nieszczęście.Mówi się,że my Polacy jesteśmy bezpieczni,-chciałbym żeby tak było,ale w to nie wierzę.Sprawcy takich tragedii chwytani są po fakcie,rzadko przed.Gdyby bombiarz z Krakowa miał lepszy materiał i umiał zmajstrować mocniejsze pigułki,wiele rodzin opłakiwało by śmierć swoich bliskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mnsg
  • mnsg
  • 24.07.2011 21:05

Może ktoś mnie oświeci bo nie potrafię tego zrozumieć jak to jest, że w biały dzień na niewielką wyspę gdzie odbywa się spotkanie młodzieży - sympatyków rządzącej partii - na którym przewidziana jest obecność premiera rządu, przedostaje sie uzbrojony po zęby bandyta i zabija wszystkich po kolei, którzy nie zdążyli uciec do wody. Przecież odpowiednie służby ochrony rządu i policja musiały wcześniej wiedzieć o tym zgromadzeniu , i co nikt tego miejsca nie pilnował? nie było żadnego policjanta , ani ochraniarza ? Przecież taki psychol powinien być natychmiast zastrzelony po oddaniu pierwszych strzałów, a tu wychodzi na to ,że wystrzelał wszystkich jak kaczki i jeszcze bezpiecznie oddalił się z miejsca zdarzenia. Czy takie coś jest pojęte w normalnym państwie? W głowie się nie mieści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z pewnością to chory psychicznie człowiek. Jeżeli tak jest zostanie zamknięty w zakładzie psychiatrycznym. Jeżeli biegli nie stwierdzą żadnych psychicznych ułomności zostanie, zgodnie z norweskim prawem , skazany na 21 lat więzienia. Ja rozumiem pogląd pana Wojciecha. Może nie łamanie kołem, ale zastanawiałam się nad karą śmierci. Myślę, że bandytę nic nie przywróci do normalnego życia i zawsze może stanowić zagrożenie dla otoczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Głaszczmy więc morderców po główkach i dyskutujmy non-stop o ich nieudanym dziciństwie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Warszawiak
  • Warszawiak
  • 24.07.2011 19:52

Fascynują mnie ci "prawdziwi katolicy", którzy w majestacie prawa bez żadnych oporów chętnie by poddali kogoś torturom dla zaspokojenia własnego uczucia nienawiści...

Tego gościa z Norwegii trzeba wsadzić do wariatkowa gdzie jego miejsce. Pomysły "prawdziwego katolika" wyżej zrobiły by z niego mesjasza skrajnej prawicy. Czy naprawdę nie wystarczy, że sam się za kogoś takiego uważa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja, Wojciechu, już słyszałem, że mamy do czynienia z człowiekiem niezrównoważonym.
Jeśli tak się stanie, jak piszesz, to czy nie oznaczałoby to, że miał rację?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może jednak uznają go za wariata ( a przecież wariatowi wolno wszystko) i puszcza wolno..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.