Facebook Google+ Twitter

Brenna na urlop i na weekend

Kto się ze mną nie zgodzi, że Beskidy to najpiękniejsze polskie góry, niech jedzie sobie gdzie indziej. Od lat każdego roku jestem w Beskidach, choćby na kilka chwil i swojego zwyczaju zmieniać nie zamierzam. Tegoroczne lato przeznaczyłem na poznanie Brennej i o tej miejscowości chciałbym słów kilka napisać.

Nie tylko góry

Brenna leży na wysokości 366 m n.p.m. Jest gminą w skład której wchodzą trzy wsie: Górki Wielkie, Górki Małe oraz Brenna właśnie. Wjeżdżając od strony Katowic zauważam tablicę informującą, że znajduje się w Górkach Wielkich Siedziba muzeum i fundacji Zofii Kossak Szatkowskiej / Fot. Leszek Lubickimuzeum Zofii Kossak. Wieś ta od wieków stanowiła własność szlachecką. Od 1922 roku była w posiadaniu słynnej i wybitnej rodziny Kossaków. Stąd tutaj właśnie znajduje się jedyne w Polsce muzeum tej wybitnej powieściopisarki, autorki m.in "Krzyżowców", Zofii Kossak, primo voto Szczucka, secundo voto Szatkowska. Od tego roku mieści się ono w nowym budynku, a przy nim działa fundacja, która organizuje wiele artystycznych warsztatów dla młodzieży. Akurat miałem możliwość widzieć dzieciaków malujących i rzeźbiących.

Jest gdzie spać i co jeść

Brenna jest tak długa, że muszę powiedzieć prawdę, pieszo jej nie Centrum Brennej / Fot. Leszek Lubickiprzeszedłem. Ładnych parę kilometrów to ma na pewno. Gdy tylko do niej wjeżdżamy, od razu widać, że miejscowość to turystyczna. Hotele, pensjonaty, kwatery, karczmy, bary, itp. mówią same za siebie. Na pewno nie byłoby ich tyle, gdyby nie było chętnych do korzystania z tych dóbr. Poza tym sklepy, markety typu Biedronka, wędzarnie ryb, a wszystko to z myślą o turystach, bo przecież w samej Brennej mieszka gdzieś około 6 tys. ludzi.

A teraz w góry

Początek szlaków górskich w Brennej centrum / Fot. Leszek LubickiMiejsce to jako baza dla osób kochających wycieczki górskie wymarzone. Stąd rozchodzi się wiele szlaków turystycznych na pobliskie szczyty, doliny, czy do schronisk. Tutaj bierze początek sześć dobrze oznakowanych tras prowadzących na: Równicę, Błatnią, Kotarz, Grabową, Trzy Kopce i Klimczok. Spokojnie, bez większego wysiłku dla choć trochę wprawnego turysty można dojść także do Szczyrku, odwiedzając przy okazji schronisko Chata Wuja Toma położone na przełęczy Karkoszczonka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W Starej Karczmie byłam, jadłam, piłam i tańczyłam:) Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brenna ma jeszcze jedną atrakcję. W tamtejszej szkole podstawowej, na strychu mieszkają podkowce małe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna jest Brenna na Twoich zdjęciach! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.