Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14417 miejsce

Bretania mniej znana, Guérande i Grande Brière. Przewodnik

Między ujściami Loary i Villaine znajduje się półwysep Guérande. Dzieli się on na dwie części: pays paludier i pays métais, rozdzielone urwiskiem Côteau de Guérande. Te dwie krainy różnią się krajobrazem, architekturą i zwyczajami.

Wieże Bramy Saint-Michel w Guerande / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:St_Michel_Gu%C3%A9rande.JPGNiektórzy Francuzi zadają sobie pytanie, czy region należący do departamentu Loara Atlantycka należy jeszcze do Bretanii. Odkrywając te tereny, zauważamy, że około 50 proc. nazw miejscowości jest pochodzenia bretońskiego. Kraina Guérande jest najbardziej na południe wysuniętym obszarem języka bretońskiego.

Półwysep Guérande cieszy się oceanicznym mikroklimatem, stosunkowo suchym i wietrznym, zmieniającym się w ciągu dnia pod wpływem pływów i bryzy. Klimat jest tu zbliżony do Lazurowego Wybrzeża. Są tutaj liczne sanatoria.
Roślinność również przypomina tę z basenu Morza Śródziemnego, między innymi dąb ostrolistny (Quercus ilex). Jeśli chodzi o faunę, obserwuje się tu żaby, grzebiuszki i owady takie jak w obszarze śródziemnomorskim.

Jeden z kanałów Grande Briere / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Marais_de_la_Grande_Bri%C3%A8re_02.jpgGdybyśmy popatrzyli na półwysep z lotu ptaka, zauważylibyśmy, że dzieli się on na dwie części. Le pays paludier, zwany też Białą Krainą (nazwa wywodzi się od soli), składa się z salin i terenów przyległych. Rozciąga się od 0 do 10 metrów nad poziomem morza. Tu znajdują się ciekawe miejscowości solarzy: Saillé,http://www.wiadomosci24.pl/artykul/sol_kamienna_z_wieliczki_czy_morska_z_gu_rande_150652.html Kerignon, Pradel i Mouzac. Le pays métais – Czarna Kraina (nazwa pochodzi od wydobywanego tu niegdyś torfu), rozciąga się aż do Herbignac na północy i Piriac-sur-Mer na zachodzie i schodzi pochyłym zboczem ku Brière. W krajobrazie dominują rozlewiska, bagna i pastwiska.

Grande Briere. Wieś Kerhinet / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Maison_%C3%A0_Kerhinet_02.jpgBagna Mès, Grande Brière i saliny półwyspu Guérande, zostały wpisane na listę stref wilgotnych. Na północ od ujścia Loary, pomiędzy Savenay a Guérande, na powierzchni 49 tys. hektarów rozciągają się słone mokradła, drugie po Camargue, co do wielkości we Francji.

Znajduje się tu Regionalny Park Naturalny Grande Brière, składający się z tysięcy kanałów, płytkich rozlewisk, bagien, terenów porośniętych trzcinami i zatapianymi wodą łąkami. Na wysepkach i wzgórzach wzniesiono malownicze miejscowości z domami krytymi strzechą. Dziesiątki tysięcy lat temu strefa ta była regularnie zalewana przez wody, które cofając się, zostawiały osady. Później te tereny porosły wielkimi lasami, lecz one również zostały zatopione, a później przekształciły się w torfowiska.

Tradycyjny dom w Kerhinet / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Maison_%C3%A0_Kerhinet.jpgMieszkańcy krainy Grande Brière korzystali z jedynego we Francji prawa, nadanego przez księcia François II de Bretagne w 1461 roku i potwierdzonego przez Ludwika XVI w 1784 roku. Otrzymali oni na własność tutejsze bagna i rozlewiska. Mogli dzięki temu żyć samowystarczalnie przez długie wieki, łowiąc ryby i polując, zajmując się hodowlą, wydobywając torf do ogrzewania i ścinając trzcinę na pokrycie dachów tradycyjnych domostw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bardzo mi miło, Pani Lidio:) Dziękuję:)
Mam nadzieję, że moje przewodniki pomogą poznać Francję.
Kiedy zaczynałam pisać dla wiadomości24, miałam zamiar zredagować kilka tekstów o Francji. Teraz myślę, że nie jestem nawet w połowie drogi:)
Wracając do półwyspu Guerande, spędziłam tam trzy dni. Największe wrażenie wywarły na mnie saliny, które opisałam w artykule Sól kamienna z Wieliczki czy morska z Guérande?
Rozlewiska Briere i miasto Guerande też są warte zwiedzania. Warto również zatrzymać się na Cote Sauvage (Dzikim Wybrzeżu), które jest częścią Cote d’Amour. Znane są plaże w Croisic, Batz-sur-Mer Pouliguen.
Jadąc z Saint Nazaire do Guerande trzeba się zatrzymać w Saint-Marc-sur-Mer, gdzie wakacje spędzał pan Hulot:) (film Jacquesa Tati – Wakacje pana Hulot).
Jeśli chcemy spotkać gwiazdy kina francuskiego, należy się udać do Pornichet lub sąsiednich miejscowości.
Warto też spróbować wspaniałej kuchni bretońskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Krystyno, coś mi się zdaje, że mój kolejny wyjazd do Francji będzie związany z Pani przewodnikami z W24 :-) Super!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.