Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9554 miejsce

Bretońskie kalwarie

Podróżując po Bretanii, natrafiamy na niezwykłe budowle: krzyże na rozstajach dróg, kapliczki, kościoły, kostnice, bramy triumfalne i kalwarie. Warto poświęcić chwilę uwagi specyficznej architekturze sakralnej, typowej dla tego regionu.

Zespół parafialny w Saint-Thégonnec z piękną kalwarią po prawej / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:4178.St.Thegonnec-Umfriedeter_Pfarrbezirk-Triumphpforte_%26_zweist%C3%B6ckiges_Beinhaus%281676-1682%29_%26_KavalePierwsze europejskie kalwarie, czyli grupy kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej, powstały w Hiszpanii w latach 1405-1420. Dostęp do Jerozolimy był wtedy utrudniony. Pielgrzymując do takiej miejscowej kalwarii, można było uzyskać odpust tak, jakby odbyło się podróż do Ziemi Świętej. Zwyczaj budowania kalwarii szybko dotarł do Niemiec Włoch i Francji.

Kalwarie bretońskie, zwłaszcza te z północno-zachodniej części regionu, to prawdziwe dzieła sztuki. Zazwyczaj występują one w zespołach parafialnych (enclos paroissiaux), charakterystycznych dla wiejskiej architektury religijnej Dolnej Bretanii. Powstały z dala od wielkich aglomeracji. Są zakorzenione w lokalnej kulturze, a jednocześnie otwarte na wpływy zewnętrzne. Większość pochodzi z XVI i XVII wieku, kiedy to Bretania była bogata i bardzo religijna.

Złoty wiek budowli jest związany z rozwojem handlu morskiego. Porty na całym świecie były odwiedzane przez bretońskie żaglowce. Do produkcji żagli, lin oraz ubrań, potrzebne były konopie i len. Regiony, w których uprawiano, tkano i sprzedawano len, stały się bardzo bogate. Przyczyniło się to do powstania ogromnej liczby zespołów parafialnych. Parafie posiadały własne dobra, wierni składali hojne dary, często w naturze. Ofiarowane płótno i zwierzęta sprzedawano zaraz po mszy. Wybierani co roku notable zarządzali dobrami parafii. Decydowali o budowaniu kalwarii na chwałę Boga, aby prosić Stwórcę o uratowanie przed śmiercią w czasie epidemii dżumy w 1598 roku lub w podzięce za ocalenie po wygaśnięciu epidemii. Wsie konkurowały między sobą o najładniejszą budowlę. Tak było między wiami Guimiliau i Lampaul-Guimiliau odległymi zaledwie o trzy kilometry od siebie.

Zespół parafialny (Enclos paroissial) w Guimiliau / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Bretagne_Finistere_Guimiliau1_tango7174.jpgLudwik XIV przyczynił się do upadku sztuki bretońskiej poprzez osłabienie ekonomiczne Bretanii. Później były wojny z Anglią, gdzie bretończycy sprzedawali len. Handel mocno podupadł. Ostatecznym ciosem był dekret królewski z 1695 roku zabraniający wznoszenia nowych obiektów religijnych bez uznanej konieczności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Kultura materialna Francji jest bardzo bogata. A Twoje opowieści bardzo wciągające.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, Izo dziękuję za zauważenie mojego tekstu.
Kalwarie bretońskie to jeden z najciekawszych punktów programu odkrywania Bretanii. Niestety nie widziałam tych najciekawszych. Być może uda mi się to w tym roku w sierpniu. Planujemy wyjazd z naszymi uczniami. Jestem odpowiedzialna za program:)
Jeśli chodzi o zdjęcia, to muszę przyznać, że nie umiem robić tak ładnych, jak niektóre koleżanki i koledzy na tym portalu. Kupiłam sobie aparat przed wyjazdem do Brukseli i Brugii z naszymi uczniami. Zrobiłam około pięciuset. Wszystkie domy się walą:( Bardzo mnie to zniechęciło.
Muszę poćwiczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy i poznawczy artykuł. W Niemczech szczególnie w Bawarii spotyka się podobne kalwarie, w Wielkanoc sa one pięknie przyozdobione zielenią i jajkami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W pełnym skupieniu przeczytałam do końca z zainteresowaniem tę opowieść precyzyjnie nakreśloną z historycznymi argumentami. Podziwiam pracowitość i dokładność autorki. Jak szkoda. , co chyba już pisałam, że zdjęcia są "pożyczane " .
Ale może to też sposób zachęty , by pojechać i samemu zrobić fotorortaż. ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.