Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28878 miejsce

Brian Haughton odkrywa "Tajemnicze Historie" - recenzja książki

Po bestsellerach "Ukryta historia" oraz "Tajemne miejsca", Brian Haughton zabiera czytelników w kolejną, niezapomnianą podróż w przeszłość, podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące od wielu lat historyków i archeologów pytania. "Tajemnicze Historie" to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika wielkich tajemnic starożytności.

Okładka książki / Fot. Dom Wydawniczy RebisBrian Haughton ukończył archeologię na uniwersytecie w Nottingham, po czym obronił doktorat z archeologii greckiej na uniwersytecie w Birmingham. W 2008 światło dzienne ujrzała jego pierwsza książka zatytułowana Ukryta historia, w której zawarł zbiór wielu starożytnych zagadek związanych z tajemniczymi miejscami, przedmiotami i ludźmi. Zapoznał czytelników między innymi z historią Sfinksa, królową Sabą, mechanizmem z Antykithiry czy wielkim grobowcem Newgrange. W Tajemnych miejscach wydanych w 2009 autor skupił się na miejscach kojarzonych od wielu wieków z miejscami kultu czy nadprzyrodzonymi zjawiskami. Opisał świątynie i grobowce oraz miejsca, które ze względu na swoją lokalizację, otaczała niezwykła aura, jak np. skała Uluru w Australii. Tym razem Haughton ukazuje na historie owiane przez wieki tajemnicą. Tajemnicze historie. Ludzie, miejsca i osobliwości zasypane piaskami czasu na półkach księgarnii pojawiła się niespełna pół roku temu nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Książka podzielona została na trzy rozdziały. Pierwszy z nich, Tajemnicze miejsca, ukazuje historię mniej lub bardziej znanych obiektów na świecie. Przez kolejne strony poznajemy dzieje takich miejsc, jak: kraina Lyonesse, która często bywa nazywana "angielską Atlantydą", jaskinia w angielskim mieście Royston, znana z Kodu Leonarda da Vinci wioska Rennes-le-Chateau we Francji, grecki Przylądek Sunion, na którym znajdują się ruiny Świątyni Posejdona, Świątynia Jerozolimska w Izraelu, indyjski pałac Tadż Mahal, schodkowa piramida w egipskiej Sakkarze czy wieża w Newport w USA.

Kolejny rozdział przedstawia niezwykłe artefakty i fascynujące historyków przedmioty. Tutaj dowiemy się więcej między innymi o: Kamieniu Przeznaczenia, który według legendy znajduje się w krześle koronacyjnych w Opactwie Westminsterskim, Kalendarzu z Coligny i jego powiązaniu z druidami, paleolitycznych figurkach Wenus, które odnaleziono w Eurpie i Azji Zachodniej, żelaznym słupie w Delhi czy o tajemniczym skarbie na kanadyjskiej Wyspie Dębów.

W trzeciej części autor przedstawia dzieje zagadkowych postaci. Poznamy tu losy czarodzieja Merlina, Boudiki - królowej plemienia Iceanów ze wschodniej Brytanii, cesarza Nerona i jego powiązań z wielkim pożarem Rzymu, Idy - wyjątkowej skamieniałości z Niemiec, nauczycielki i filozofki świata starożytnego - Hypatii z Aleksandrii czy Klepoatry, której raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Poznamy także historię Fenicjan, Olemków i człowieka neandertalskiego.

Ta książka nie jest żadną powieścią kryminalną, sensacyjną czy obyczajową. Jest encyklopedią, czy też, jak niektórzy wolą leksykonem, a mimo to czyta się ją jednym tchem. Autor dostarcza czytelnikowi wielu ciekawych informacji, jednak przekazuje je w sposób łatwy i zrozumiały. Książka napisana jest prostym językiem, bez żadnych skomplikowanych zawiłości. Haughton, po opracowaniu najnowszych wyników badań naukowych popiera lub podważa wiele teorii historycznych, do których przez wiele lat, wielu ludzi było przyzwyczajonych i przekonanych o słuszności, że tak być musi... Tajemnicze historie to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika tajemnic z przeszłości.

Tytuł: Tajemnicze historie. Ludzie, miejsca i osobliwości zasypane piaskami czasu.
Autor: Brian Haughton
Tłumaczenie: Michał Jóźwiak
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Data i miejsce wydania: 10 listopada 2010 r., Poznań
Okładka: Twarda
Stron: 312
ISBN: 978-83-7510-552-0
Cena: 49,90 PLN

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.