Facebook Google+ Twitter

Bringing Back The Real ISH! lata 90-te znów modne w Łodzi

Organizatorzy cyklu imprez powracają do korzeni hip-hopu, odrzucają klubowy lans i popkulturę, aby ponownie ożywić muzykę z lat 90-tych w undergroundowym klubie Przestrzeń Przemysłowa.

Miejsca

Najlepszym okresem dla muzycznej Łodzi były, lata 90-te. To wówczas w łódzkich rozgłośniach radiowych zostały wyemitowane pierwsze utwory rapowe, a ponadto odbyły się pierwsze imprezy techno w New Alcatraz Underground, Parada Wolności, Raveolucja na Lublinku i pierwsze koncerty hip-hopowe. Powstał także program radiowy Nocny Trans prowadzony przez Adama Kołacińskiego. Młodych ludzi przyciągały takie miejsca, jak: Alien, C4 na Węglowej, Madero, Dread, Chenko, Bla-Bla, Max, Prokadencja (Forum Fabriqum), Kaps, Riff Raff i Bagdad – to właśnie tam toczyło się klubowe życie Łodzi, ponieważ każde z tych miejsc charakteryzowało się klimatem, który dzisiaj wspominany jest z rozrzewnieniem przez pierwszych klubowiczów. Kluby zmieniały właścicieli, przestawały istnieć, zmieniała się też publiczność.

W pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku kolejno upadały fajne miejscówki, dał się też zauważyć brak aktywności większości rodzimych artystów i publiczności. Zamknięcie Sody. Krótki żywot Sektora. Cube w gruzach, na których ma powstać hotel. Nie udaje się zreaktywować clubbingu w OIOMie. Fanaberia z koncertowni zamienia się w kolejną dyskotekę. Kontrasty i Ego trafiają w ręce królów dopalaczy i wkrótce kończą swój żywot. Powolna agonia sceny klubowej staje się faktem. Ostatni bastion imprez hip-hopowych, Blu zostaje zamknięty. Po krótkim okresie działalności zamyka się również Flow Music Club.

Dopiero po 2010 roku zaczynają powstawać miejsca alternatywne, np. Owoce i Warzywa czy Stara Szwalnia, w której zarywa się podłoga, dlatego musi zostać zamknięta. Niedługo potem, piętro niżej otwiera się Przestrzeń Przemysłowa, która klimatem przypomina czasy pierwszych undergroundowych imprez w Łodzi.

Ludzie

W Łodzi powstały grupy: Y.A.S. (Hocus Pocus obecnie Familia HP), nieistniejący już Drim Tim oraz Thinkadelic, które wspólnie wystąpiły na pierwszym łódzkim koncercie hip-hop’owym. Pierwsze koncerty często odbywały się w dość nietypowych miejscach, które pozwalały pomieścić dużą publiczność, na przykład Hala Anilana. Jednym z pierwszych organizatorów był Duch, który zorganizował koncerty w Faraonie i na Starym Rynku. Pierwsze bitwy freestylowe odbywały się w Prokadencji (Forum Fabriqum). Później Oxy zaczął organizować koncerty w Cubie – tam odbyły się Eudezet Jam Session, na których można było wygrać nagranie utworu u Marka Dulewicza w NC Studio. Agencja Pride zaczęła organizować koncerty w Fanaberii. W tym samym czasie Piotrek zaszczepił hip-hop do Blu, następnie na krótko otworzył się Flow Music Club. Brak organizatorów i odpowiednich klubów doprowadził do rozwarstwienia publiczności. Koncerty rapowe jedynie sporadycznie gościły w Jazzge, Bagdadzie, Improwizacji, Luce, Dekompresji i Wytwórni.

Muzyka

To głównie ona łączy ludzi w klubach i na koncertach, dlatego organizatorzy cyklu Bringing Back The Real ISH! chcą powrócić do korzeni, odrzucić typowo klubowy lans i popkulturę, aby ponownie ożywić muzykę z lat 90-tych w undergroundowym klubie Przestrzeń Przemysłowa.

Na pierwszej imprezie najlepszy hip-hop, funk i soul z lat 90-tych zagrają: Kuki Monstah & Jerem

Wjazd: 10 zł (bilety do nabycia przed wejściem).

Więcej o imprezie:

Wydarzenie na FB

Imprezy wspierają krótkie wywiady z raperami, którzy podają swoje ulubione: płyty, wideoklipy oraz artystów z lat 90tych.Więcej o pomysłodawcy cyklu:
dopeness.pl
YouTube
FunPage

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.