Facebook Google+ Twitter

British Airways odesłało stewardessę do domu, bo... nosiła krzyż

Choć niewielki, budził awersję. Nie półksiężyc, turban czy gwiazda Dawida - krzyżyk na piersi stewardessy, którego noszenia zabroniły władze linii lotniczych British Airways na lotnisku Heathrow.

 / Fot. ArpingstoneNadia Eweida nie pogodziła się z decyzją firmy, w której była zatrudniona. Zwierzchnicy uznali, że kobieta łamie regulacje, dotyczące umundurowania pracowników BA. Odesłali pracownicę do domu.

Eweida przegrywała po kolei we wszystkich instancjach sądowych. Wreszcie jej sprawa trafiła do Strasburga. Wczoraj zapadł wyrok. Trybunał uznał, że zakaz noszenia w pracy krzyżyka był naruszeniem wolności religijnej. Zwolnienie jej z pracy jest naruszeniem paragrafów 9. i 14. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, zakazujących dyskryminacji z powodu przekonań religijnych i gwarantujących wolność myśli, sumienia i przekonań religijnych.

"Krzyżyk N. Eweidy był dyskretny i nie mógł niczego ujmować jej profesjonalnemu wyglądowi. Ponadto nie udowodniono, że noszenie innych, dozwolonych regulaminem British Airways oznak przynależności religijnej, takich jak turbany czy hidżaby, wpłynęło negatywnie na wizerunek firmy. "Manifestowanie religii jest podstawowym prawem nie tylko dlatego, że demokratyczne społeczeństwo musi tolerować i wspierać pluralizm, ale także dlatego, że człowiek, który uczynił religię centralną wartością życia musi mieć możliwość przekazania tej wiary innym" - czytamy w orzeczeniu.

Obecności krzyża w miejscach publicznych bronił jeszcze kilka lat temu m.in. kontrowersyjny polityk Janusz Palikot. "W Polsce krzyż jest symbolem religijnym, tak samo jak narodowym. To w końcu Kościół włożył Bolesławowi Chrobremu koronę na głowę. Nie możemy o tym zapominać. Ja, patrząc na krzyż w miejscach publicznych, widzę w nim symbol narodowy i państwowy, a nie symbol religijny" - przekonywał w wypowiedzi dla Faktów TVN.

- Stawką w całej sprawie jest nie tylko przyszły charakter zaangażowania chrześcijan w życie społeczne, ale także ochrona ważnych cywilnych praw w społeczeństwie wielokulturowym - mówiła dyrektor ośrodka prawnego broniącego wolności sumienia i wyznania chrześcijan Andrea Minichiello Williams.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (64):

Sortuj komentarze:

Barabara R.K.
Prawne rozstrzygnięcie zapadło. Było co rozstrzygać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczypiorniści i inni sportowcy nie mogą również nosić nic na szyi.
Można łatwo pasażer terrorysta ściągnąć za łańcuszek i skrzywdzić. To jest w regulaminie tak sportowym jak i służb publicznych, albowiem chodzi nie tylko o demonstrację uczuć religijnych (wszystko jedno jakich) ale o bezpieczeństwo, tak stewardessy jak i całego samolotu.

no cóż, ot dziennikarze biją pianę i szukają drugiego dna. tzn podłoża religijnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie szlachta ! - pragnę , choć już może i koniec owej wielkiej bitwy pisanej .? Chodzi mi oto czym już się dzieliłem dużo wcześniej , otóż chodzi mi o podkreślenie że nie tylko Katolickiej , ale Głównie Rzymsko - katolickiej . A jeżeli chodzi o chrześcijan to wywodzą się oni od momentu kiedy Apostołowie zaczęli chrzcić ludzi, co ważne nie dzieci ale dorosłych nawróconych i w drugiej kolejności każdego domownika który tego pragnął ( Ja chce być ochrzczonym w tym świadome dzieci , ale nie niemowlęta).! Dalej słowo Katolik -znaczy powszechny . Ale Rzymsko - katolik , to już wiadomo kto to jest i z skąd się wywodzi i gdzie jest Watykan , ano w Rzymie tak . Karczma Rzym się nazywa kładę areszt , na was sieci .? Można by wiele jeszcze wyjaśniać , ? dodam tylko że Chrystus buduje swój kościół a bramy piekielne go nie przemogą , ponieważ jest zbudowany na opoce , a nie 7-dmiu pagórkach itd. Pozdrawiam wszystkich teologów.!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.01.2013 18:49

@M. Czerw

"Religia Savonaroli różni się niewiele od okultyzmu nazistów i kultów radzieckich. Chociaż ostatnio historycy rehabilitują mnicha, więc wypada on dużo lepiej od ateistów."

Poważny zarzut. Zwłaszcza, że Savanarola jest świętym anglikańskim i mariawickim, czyli chrześcijańskim, ale nie katolickim. Dlaczego każda religia nie-katolicka jest gorsza od katolicyzmu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może Pani Maria napisze gdzie w tych katedrach jest Bóg?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju!

Dzięki Panu mam już tytuł; Katedry bez Boga, a jak tytuł i pomysł jest to i treść się dopisze.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Mario!

Nazywam się Worobiej, niby mała różnica a jednak .....
Widziałem wspaniale katedry i cerkiwe, lezc widziałem rownież dość proste wyposażenie kaplic chrześcijańskich tylko że nie podlegaja one rzymowi. Wspaniałe katedry nie budował Kościół tylko wierne owieczki na ten przepych pracowały. Zapomniała Pani dodać wspaniałe budowle zwane pałacami namiestnikowskimi. Ile kosztuje utrzymanie tych pałaców? Kto je utrzymuje?

Pyta Pani kto finansował budowę tych katedr to ma Pani odpowiedź z naszego podwórka. Zakonnicy potrzebują pieniędzy na remont kościoła to nagle CUDOWNIE odpadają Matce Bożej złote korony. Nie można ich założyć z powrotem a trzeba wiernych zachęcać do przynoszenia złotych darów, bo przecież to sama MATKA BOŻA dała wiernym znak w tak CUDOWNY SPOSÓB.
To Matka Boża dała ten znak czy ten cud nie zdarzył się przy pomocy zakonników?

Dziwne te cuda które zawsze pokazują się wtedy gdy istnieje na nie jakieś zapotrzebowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Leszek Wyrobiej
Proszę tylko spojrzeć na katedry, jeśli ma pan wątpliwości co do wkładu chrześcijaństwa w budowanie Europy.
Wiesław Ziemioniecki

Osobiście – choć nie dotyczy to tematu dyskusji – wolę wzbogacić ze swojej kieszeni Kościół, który prowadzi tysiące jadłodajni dla ubogich, niż korporacje, która nie ponosi żadnej odpowiedzialności społecznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Mario!

Jest Pani niezwykle łaskawa przyznając że ateiści i promotorzy agresywnego laicyzmu "też mają wyznają pewien model wartości". Zaiste, powiadam Pani jest to wręcz genialna myśl i jeżeli Pani pozwoli to jeszcze zapytam - A jakie to wartości chrześcijańskie przekazali katolicy Europie? To że siłą wprowadzali swoją podobno tak miłosierną religię? Nie potrafili zdobyć uznania wiernych i nawrócenia pogan pokazując im te swoje wartości? Kultura która zmagazynowana jest w kościołach powstała kosztem łupienia wiernych. Poniżej podałem link do zdjęcia wspaniałego 100 letniego kościoła w Czeladzi a obok niego dom w którym mieszkali budowniczowie tej wspaniałości. Zatytułowałem to zdjęcie Ambasada państwa Watykan i Państwo Polan - a te domy stoją do tej pory, Tak było Droga Pani jeszcze 100 lat temu, przepych kościołów i nędza ich budowniczych. To były i są te ludzkie chrześcijańskie wartości wartości?

Jeżeli znajdzie Pani chwile czasu to niech pani porówna te dwa dzieła mistrzów noszące ten sam tytuł; Ostatnia Wieczerza. Niech Pani porówna fresk z chłodnej Kaplicy Sykstyńskiej i oraz Tintoretto do którego link podaję http://www.magazynsztuki.pl/manieryzm/ a może i Pani dojrzy chłód tej wiary.
Pozdrawiam Szerszenik

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kochana Pani Mario , pisze bez ironii.

Jest Pani bojowniczką o prawdę, własna pierś nadstawiasz by bronic krzyża. Tak?Oczywiście, że tak.
Proszę wyjaśnij takiemu jak ja człowiekowi.Co to ma znaczyć ?Ten kawałek dwóch listewek skrzyżowanych i pomalowanych dwoma kolorami;białym , czerwonym.
Podaje link z fotografia nr 8 z tej galerii ;

link

Co robić z takim delikwentem, który bezcześci nasze polskie kolory narodowe.
O zgrozo !!!
Beszcześci KRUCYFIKS , a który jest bez Jezusa Chrystusa-ZGROZO i na dodatek pomalowany dwoma kolorami.
Czy nie należy takiego osobnika wywalić na zbity pysk z tego zgromadzenia Radio-Maryjnych słuchaczy i demonstrantów.Może klątwa wystarczy aby nie bezcześcił KRUCYFIKS ?! Może to prowokator, który obwiesza się jakimiś kijami aby zwrócić uwagę na ludzi takich jak on, ogłupionych.Może to jednak jest celebryta, biedak, nie stać go na złoty krzyż z rubinami??
Co to jest?
A tak w ogóle czy tacy ludzie do rozumna masa ludzka?
Czy najzwyklejsi prości ludzie , których duchowni łupią niczym zbóje, to jest rozumna masa ludzka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.