Facebook Google+ Twitter

Broad Peak. Zaginęli, lecz jeszcze nie zginęli ...

Choć ciał Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, nikt nie odnalazł, to oficjalnie uznano ich już za zmarłych. Czyżby nikt z wyrokujących nie oglądał opartego na prawdziwej historii filmu "Czekając na Joe"?

Czekając na Joe / Fot. Print ScreenBo nadzieja umiera ostatnia...

Na początku, zupełnie jak podczas wyprawy naszych himalaistów, wszystko odbywa się zgodnie z planem. Ambitni, wspaniali alpiniści postanawiają zrobić coś, czego nikt jeszcze nie dokonał - zdobyć szczyt Siula Grande od strony zachodniej. Jest więc mordercza wspinaczka, rozbicie obozu, a potem heroiczna walka, którą toczą z niemal pionowymi, pokrytymi masą szczelin zboczami Siula Grande.

Po trzech dniach zmagań szczyt, zupełnie jak Broad Peak, zostaje osiągnięty. I w tym właśnie momencie, tak jak przed kilkoma dniami w Karakorum, zaczyna się dramat. W drodze powrotnej, w czasie upadku Joe łamie nogę. Złamanie jest paskudne i bardzo skomplikowane. Jego piszczel wbity jest w kolano, co w scenerii złowieszczych gór znaczyć może tylko jedno - śmierć. Nie jest jednak sam. Początkowo otacza go przyjaźń, lojalność, poświęcenie i odwaga swego towarzysza, lecz już niebawem ześlizguje się z urwiska i samotnie zawisa na linie.

Robi co może, lecz uraz i odmrożenia uniemożliwiają mu jakikolwiek ruch. W końcu zdesperowany, zdany na ślepy los, odcina linę i ląduje na dnie rozpadliny. Lecz to dopiero początek. Przed nim długa, wyczerpująca droga ku życiu. To skrajnie wyczerpujące dni pełne strachu i nadziei... bo to właśnie ona umiera ostatnia i nigdy nie można jej tracić. Nie traćmy więc jej. Nie wierzmy słowom, że Maciej Berbeka i Tomasza Kowalski nie żyją. Oni zaginęli, lecz jeszcze nie zginęli...Film "Czekając na Joe" powstał na podstawie książki „Dotyk pustki” ("Touching the Void"), którą napisał cudem ocalały alpinista. Produkcja została azrealizowana w formie reportażu z udziałem bohaterów dramatu.
Obsada:
Nicholas Aron jako Simon Yates
Brendan Mackey jako Joe Simpson
Joe Simpson
Simon Yates
Richard Hawking

produkcja: Wielka Brytania

premiera: 26 marca 2004 (Polska), 5 września 2003 (świat)
reżyseria: Kevin Macdonald

scenariusz: Joe Simpson

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.