Facebook Google+ Twitter

Broadway w Łodzi

W niedzielę, 24 stycznia 2010 r., w łódzkim klubie Wytwórnia miała miejsce kolejna już podróż przez 80 lat historii musicalu pt. „Broadway, róg Północnej”.

Plakat / Fot. xPremiera spektaklu w reżyserii Artura Żymełki miała miejsce 29 lutego 2008 r. Od tego czasu jest on nieprzerwanie wystawiany na deskach łodzkiego Teatru Muzycznego. Z powodu trwającego remontu budynku Teatru Muzycznego, łódzki Broadway przeniósł się z rogu ul. Północnej na róg ul. Łąkowej i al. Mickiewicza, gdzie mieści się klub Wytwórnia.

„Broadway, róg Północnej” jest kompilacją musicalowych dzieł wszechczasów stworzonych przez największych kompozytorów w historii gatunku. Podczas koncertu można usłyszeć przeboje musicalowych mistrzów, począwszy od Richarda Rodgersa i George`a Gershwina - przedstawicieli wielkiej amerykańskiej piątki, która stworzyła nową formę muzyczną, poprzez utwory najwybitniejszych jej przedstawicieli z lat późniejszych: Fredericka Loewego, Leonarda Bernsteina - gwiazd lat 50., następnie utwory królujących w latach 60. Johna Kandera, Jerry'ego Bocka i Michella Leigha oraz Andrew Lloyda Webbera - twórcy rock-opery, bo tak od jego debiutu na początku lat 70. XX wieku zaczęto nazywać nowe wcielenie musicalu.

Scena z musicalu / Fot. Adam SęczkowskiAutorzy "Broadway, róg Północnej" za cel postawili sobie opowiedzenie - muzyką, śpiewem, tańcem - historii musicalu. Ten gatunek angloamerykańskiej sztuki muzycznej jest niezwykle popularny od blisko 80 lat i ciągle podlega przeobrażeniom.

Spektakl składa się z dwóch części. Niedzielna „podróż” widzów zgromadzonych w łódzkim klubie Wytwórnia rozpoczęła się w wysłuchaniem suity z „Upioru w operze”, a nastęnie usłyszeliśmy wykonanie utworów z musicalu „My fair lady”, będącego adaptacją sztuki "Pigmalion" George’a Bernarda Shawa, do którego muzykę stworzył Frederick Loewe. Spektakl ten miał swoja premierę w marcu 1956 roku i od tamtego czasu w Mark Hellinger Theatre wystawiany był aż 2717 razy. Dodatkową popularność przyniosła mu nagrodzona 8 Oscarami wersja filmowa.

Na scenie pojawiły się trzy artystki i znakomicie zaprezentowały słynną pieśń ze „Skrzypka na dachu” pt. „Oj swatko…”, a tuż po nich widzowie zobaczyli i usłyszeli wspaniałe wykonanie słynnego na całym świecie utworu pt. „Gdybym był bogaczem”. W roli Tewjego Mleczarza wystąpił sam Zbigniew Macias.

Balet Teatru Muzycznego w Łodzi zaprezentował oryginalny Taniec Maurów z „Człowieka z La Manchy”, a na zakończenie pierwszej części przenieśliśmy się do czasów musicalu lat 30. i usłyszeliśmy utwory takie jak: "Południowy Pacyfik" czy "Szalona dziewczyna".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ale raz na jakiś czas można się wybrać do Centrum Polski. Zapraszam do Łodzi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.01.2010 22:52

Czasami żałuję,tak jak teraz, że nie mieszkam bliżej Centrum Polski! Szczególnie bolesne jest to zimą, gdy i kolej zawodzi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.