Facebook Google+ Twitter

Bródno: generacja PRL

Generacja wyrosła w PRL-u szuka swej tożsamości i korzeni. Przykładem jest warszawskie Bródno i inicjatywa wydania albumu związanego z młodością w czasach PRL.

 / Fot. Paweł SkyPomysły mają swoje konsekwencje. Kiedy trzy lata temu Dom Kultury Świt wygrał grant z Muzeum Historii Polski na zbieranie świadectw z przeszłości Targówka i Bródna nikt nie spodziewał się, iż projekt spotka się z tak wielkim odzewem mieszkańców. Ponad 3500 osób żywo komentujących na portalu Facebook zdjęcia z przeszłości swej dzielnicy i przesyłających swoje fotografie, mieszkańcy, którzy zgłaszają się, by nagrać ich wspomnienia, młodzi ludzie zdziwieni, że przed blokami, w których mieszkają było tu wcześniej jakieś miasto i ludzie.

Stare Bródno zniknęło wraz z pożogą II wojny światowej, nowe Bródno wyłoniło się w pewnym sensie na niewidzialnych gruzach starego. Czy coś je obecnie łączy, czy można ustanowić między nimi jakiś pomost?

Celem aktualnego projektu Stowarzyszenie „Kulturalne Bródno” jest ukazanie takiego pomostu poprzez wydanie album ukazującego warszawskie Bródno okresu PRL-u jako miejsce wzrastania określonej generacji, która w tym jednym z wielu blokowisk Warszawy przeżywała młodość, nawiązywała pierwsze przyjaźnie, przeżywała pierwsze miłości, uczyła się poznawać świat i kształtowała swój charakter.

Za wydanie projektu odpowiedzialne będzie stowarzyszenie „Kulturalne Bródno”, które od lat wspólnie z Domem Kultury Świt prowadzi projekt „Targówek – bloki pełne historii”. Za koncepcję artystyczną projektu odpowiedzialny będzie Paweł Sky, grafik komputerowy i animator kultury. - Jesteśmy za żywą historią, dotykającą każdego z nas, interesują nas małe wydarzenia, zwracamy uwagę na estetykę przestrzeni, szukamy mikro-opowieści ludzkich, aby stworzyć z nich żywy obraz Bródna – mówi Bartosz Wieczorek, prezes Stowarzyszenia..

Album będzie zawierał starannie dobrane, oryginalne zdjęcia z Bródna wraz z opisem miejsca i skojarzeń, jakie wiązali z nim mieszkańcy. Będzie to więc zarazem artystyczny album dokumentujący życie w PRL-u jak i księga miejsc magicznych na Bródnie, które związane są dla każdego z ważnymi indywidualnymi przeżyciami i wspomnieniami.

Taka podróż w przeszłość pozwoli osobom żyjącym w tamtych czasach przypomnieć sobie swoje dzieciństwo i młodość, a dla osób młodszych będzie nowocześnie wydanym i opracowanym przewodnikiem po małej historii Bródna okresu PRL-u. Nad albumem pochylą się więc chętnie obecni 30- i 40-latkowie wraz ze swymi dziećmi, aby opowiedzieć im o swym wzrastaniu w blokowisku, które częstokroć było dla nich całym światem. Szkoła, boisko, klatka schodowa, trzepak, górka – te miejsca na blokowym Bródnie (ale i na każdym innym blokowisku) naznaczone były znaczeniami i emocjami, które dziś można starać się przywołać, aby zbudować rodzaj kruchego mostu pamięci między teraźniejszością a niedawną przeszłością.

Przywołanie świata, który minął, ale który nas ukształtował jest wspaniałym sposobem budowania własnej lokalnej tożsamości, małej dumy ze swego miejsca zamieszkania, które choć zewnętrznie wydawało się szare i ponure pełne było żywych barw radości, którą daje dzieciństwo.

Chętni mogą wspierać inicjatywę na portalu: http://polakpotrafi.pl/projekt/brodno-generacja-prl?utm_source=projects

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Bródno PRL świt


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.