Facebook Google+ Twitter

"Bródno kocha kino". Przegląd filmów Bergmana w kinie Świt

Warszawskie kino Świt stawia jesienią na ambitne przeglądy filmowe, pragnąc pozyskać najbardziej wyrobioną publiczność stolicy. W trudnym czasie dla kultury kino stawia na przeglądy uznanych reżyserów i ciekawe kinematografie.

Rusza kolejna odsłona projektu "Bródno kocha kino" - wieloletniego programu, mającego promować ambitne kino wśród mieszkańców Bródna i Targówka. Jesienna "ramówka" kina jest bardzo zróżnicowana i może zainteresować wielu miłośników kina.

21-23 października 2011 r. rozpocznie się przygotowany wraz z Rumuńskim Instytutem Kultury przegląd zatytułowany „Nowe kino rumuńskie”, w czasie którego zobaczymy filmy rumuńskie z ostatniej dekady.

Widzowie, którzy przybędą do kina Świt, zobaczą filmy pokazywane na festiwalach całego świata, a ich reżyserzy: Radu Muntean, Nae Caranfil, Cristian Mungiu czy Cristiana Nemescu, dokonali w krajowym przemyśle filmowym prawdziwej rewolucji. Reżyserzy ci należą do Nowej Fali kina rumuńskiego, która pojawiła się już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, jeszcze w okresie reżimu komunistycznego. Nowa Fala w Rumunii była rodzajem oporu i walki z dyktaturą Nicolae Ceausescu. Dopiero jednak filmy ostatniej dekady, takie jak „California Dreamin'” czy „Papier będzie niebieski”, wprowadziły kinematografię rumuńską na europejskie ekrany. Fabuły Nowej Fali ciekawią, bawią i poruszają. W realistyczny sposób ujawniają kondycję społeczeństwa, do niedawna poddanego komunistycznej dyktaturze generała Ceausescu, dziś jak w filmie „Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie” poddanego władzy reklamy i konsumpcji.

Niewątpliwie najciekawszym wydarzeniem w ramach jesiennej odsłony projektu „Bródno kocha kino” będzie pierwszy w Polsce tak duży przegląd twórczości Ingmara Bergmana, w czasie którego zobaczyć będzie można aż 11 filmów szwedzkiego mistrza.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.