Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21229 miejsce

Bródno – wizerunek generacji PRL w albumie o blokowisku

Na Bródnie ruszyła społeczna zbiórka na wydanie albumu, który pokaże to warszawskie osiedle w okresie PRL-u.

 / Fot. Paweł SkyBródno w PRL-u jako miejsce wzrastania określonej generacji, która w tym jednym z wielu blokowisk Warszawy przeżywała młodość, nawiązywała pierwsze przyjaźnie, przeżywała pierwsze miłości, uczyła się poznawać świat i kształtowała swój charakter. Taki jest cel albumu, na którego wydanie zbierane są pieniądze.

- Jesteśmy za żywą historią, dotykającą każdego z nas, interesują nas małe wydarzenia, zwracamy uwagę na estetykę przestrzeni, szukamy mikro-opowieści ludzkich, aby stworzyć z nich żywy obraz Bródna – mówi Paweł Sky, grafik komputerowy i animator kultury, związany od urodzenia z Bródnem. Sky jest odpowiedzialny za koncepcję artystyczną albumu, który wydać ma stowarzyszenie „Kulturalne Bródno”. Drugim pomysłodawcą jest Bartosz Wieczorek, animator kultury, miłośnik Bródna, który zrealizował niedawno projekt „Wielokulturowe Bródno”, polegający na stworzeniu komputerowego programu, dzięki któremu możemy się wirtualnie przespacerować po przedwojennym Bródnie i posłuchać relacji jego starszych mieszkańców. / Fot. Paweł Sky

- Przywołanie świata, który minął, ale który nas ukształtował, jest wspaniałym sposobem budowania własnej lokalnej tożsamości, małej dumy ze swego miejsca zamieszkania, które choć zewnętrznie wydawało się szare i ponure pełne było żywych barw radości, którą daje dzieciństwo – mówi Wieczorek.

Album "Bródno. Generacja PRL" to starannie dobrane, oryginalne zdjęcia z Bródna wraz z opisem miejsca i skojarzeń, jakie wiązali z nim mieszkańcy. Będzie to więc zarazem artystyczny album dokumentujący życie w PRL-u, jak i księga miejsc magicznych na Bródnie, które związane są dla każdego z ważnymi indywidualnymi przeżyciami i wspomnieniami.

 / Fot. screen YTTaka podróż w przeszłość pozwoli osobom żyjącym w tamtych czasach przypomnieć sobie swoje dzieciństwo i młodość, a dla osób młodszych będzie nowocześnie wydanym i opracowanym przewodnikiem po małej historii Bródna okresu PRL-u. Nad albumem pochylą się więc chętnie obecni 30- i 40-latkowie wraz ze swymi dziećmi, aby opowiedzieć im o swym wzrastaniu w blokowisku, które częstokroć było dla nich całym światem. Szkoła, boisko, klatka schodowa, trzepak, górka – te miejsca na blokowym Bródnie (ale i na każdym innym blokowisku) naznaczone były znaczeniami i emocjami, które dziś można starać się przywołać, aby zbudować rodzaj kruchego mostu pamięci między teraźniejszością a niedawną przeszłością.

Każdy może wesprzeć wydanie albumu - zbiórka jest prowadzona w serwisie polakpotrafi.pl .

Na Bródnie od lat tworzy się niezwykła atmosfera artystyczna, zainicjowana przez projekt „Bródno 2000” Pawła Althamera. Czy „Bródno. Generacja PRL” będzie kolejnym jej przejawem?


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.