Facebook Google+ Twitter

Bródno zaprasza na kino na b(l)oku

Już po raz kolejny dojdzie na warszawskim Bródnie do niecodziennego wydarzenia artystycznego – pokazów filmowych na ścianie bloku.

Kino na b(l)oku 2013 r. / Fot. Paweł SkyW drugiej połowie września 2013 r. będzie można zobaczyć trzy znakomite filmy nieme na ścianie przedwojennej kamienicy otoczonej blokami z wielkiej płyty. Wszystko dzięki determinacji Pawła Sky’a, projektanta (m.in. cyklu plakatów „WARsaw”) i grafika komputerowego z zawodu oraz animatora kultury z powołania.
Dotychczas odbyły się dwie jednodniowe edycje Kina na B(l)oku. Projekt wystartował w 2003 r. przy ul. Hieronima na Bródnie. Pierwsza edycja projektu zgromadziła ponad tysiąc warszawiaków, a warszawskie media z zainteresowaniem śledziły całe wydarzenie. Na potrzeby projekcji powstał reportaż Wojciecha Koronkiewicza „Tam, gdzie jest Bródno...”.
Kino na B(l)oku ma więc już dziesięć lat. Dzięki pomysłowi Pawła Sky’a mieszkańcy Bródna będę mogli zobaczyć wielki kino praktycznie na swoim podwórku. Bloki stają się ścianami kina, podwórko widownią, ściana bloku ekranem. Nie w samym pokazywaniu filmów leży jednak istota całego przedsięwzięcia, lecz w pragnieniu wytworzenie, choćby chwilowo, więzi sąsiedzkich miedzy ludźmi, którzy mijają się codziennie w drodze do pracy czy sklepu, ale nie znają się i nie czują ze sobą żadnej bliskości.
Tegoroczna edycja Kina na B(l)oku to hołd złożony kinu niememu i jego największym gwiazdom: Charliemu Chaplinowi oraz Poli Negri. Wszystkie projekcje odbędą się 14, 21 i 28 września na przedwojennej kamienicy przy ul. Nieszawskiej 2, o godz. 20. Na podwórku znajduje się mało ławek, należy więc przynieść dla wygody własne krzesła.
Impreza rozpocznie się 14 września pokazem filmu „La antena" z 2007 r. To jeden z niewielu współczesnych filmów zrealizowanych w konwencji kina niemego. „La antena” znana jest również pod tytułem „Telepolis", co jest bezpośrednim nawiązaniem do słynnego filmu niemieckiego kina niemego „Metropolis” Fritza Langa.
Tydzień później, czyli 21 września zobaczymy „Bestię” z 1917 r., jedyny zachowany polski film z Barbarą Apolonią Chałupiec, znaną jako Pola Negri, najsłynniejszą polską aktorką w dziejach światowej kinematografii. Film będzie ilustrowany muzyką na żywo w wykonaniu Projektu Warszawa (Marcin Rogalski, Sebastian Orda-Sztark).
I wreszcie 28 września 28 września pokazany zostanie „Cyrk” z 1928 r. z Charliem Chaplinem. Pokaz ten będzie zarazem inauguracja kolejnego ciekawego wydarzenia na Bródnie, jakim będzie Festiwal Chaplina w dniach 28 IX - 27 X 2013 r.
Warto też zwrócić uwagę, iż 7 września w jedynym chyba w Polsce, a może i na świecie Niezależnym Kinie Klatka, działającym na klatce schodowej bloku przy ul. Krasnobrodzkiej 13 i prowadzonym przez Michała Mioduszewskiego dojdzie do pokazu reportaży o Bródnie zrealizowanych w latach 2003-2013. W programie filmy autorstwa m.in.: Wojciecha Koronkiewicza, Mateusza Wyszogrodzkiego oraz Jana Mencwela. Przed emisją filmów odbędzie się prezentacja wystawy „Targówek. - bloki pełne historii”. W trakcie prezentacji filmów odbędzie się spotkanie z animatorami życia kulturalnego na osiedlu Bródno. Wezmą w nim udział: Bartosz Wieczorek (Bródno Kocha Kino), Michał Mioduszewski i Marcin Leszczyński (Kino Klatka) oraz Paweł Sky (Kino na B(l)oku). Spotkanie poprowadzi Jacek Białek – dyrektor Domu Kultury oraz Kina „Świt”.
Planowane wydarzenie powinno odbić się szerokim echem z racji na jego oryginalność i wielowymiarowość. Nie o same pokazy filmów bowiem chodzi, ale o rozbudzenie energii społecznej, nawiązanie relacji sąsiedzkich, ukazanie innego oblicza Bródna i uczynienie go miejscem bardziej przyjaznym mieszkańcom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.