Facebook Google+ Twitter

Broń chemiczna na dnie Bałtyku. Polska chce, by NATO pomogło w utylizacji

Polska domaga się, by NATO zapłaciło za utylizację broni chemicznej, która znajduje się na dnie Bałtyku. Zdaniem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska odpady są tykającą bombą zegarową.

 / Fot. US Government/Public Domain"Tam leży broń, która nas zabija w sekundy. To są na przykład gazy bojowe używane podczas I wojny światowej. Wyobraźmy sobie, że ktoś wydobył taki gaz, albo się on przemieścił. To może być bardzo poważna katastrofa" - mówi cytowany przez Polskie Radio Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Według Andrzeja Jagusiewicza potrzeba od 3 do 5 milionów złotych na uruchomienie pilotażowego programu wydobycia i utylizacji broni chemicznej, która znajduje się na dnie Bałtyku. Jego zdaniem za operację powinno zapłacić NATO przy współudziale Polski. Jagusiewicz uważa, że konieczna jest identyfikacja miejsca najtańszego do wydobycia, dzięki czemu będzie można oszacować koszty.

Na dnie Morza Bałtyckiego ma zalegać nawet 50 tysięcy ton broni chemicznej, między innymi iperytu - podaje Polskie Radio. Według badaczy w najbliższym czasie może dochodzić do lokalnych wycieków, a przez co najmniej 150 lat odpadom broni chemicznej nie grozi rozszczelnienie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Problem mógł być rozwiązany łatwo i niedrogo przy okazji budowy pierwszej nitki North Streamu. Czy obecnie rządzący wykorzystają okazje, gdy mówi się o czwartej ? Wątpliwe .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Likwidacja zatopionej broni chemicznej to nie jest problem jedynie Polski. Ta broń została tam zatopiona po I wojnie światowej w wyniku decyzji zwycięskich państw. Jest prawdą, że najwięcej jest jej na terenach akwenów należących obecnie do Polski ale zagrożenie jej przenikaniem do wód Bałtyku to problem wszystkich państw bałtyckich. Jest to tak poważne zagrożenie, że naprawdę należy z tym coś szybko zrobić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.