Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

103 miejsce

Broń gazowa bez pozwolenia?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-11-16 20:57

W Polsce można posiadać bez zezwolenia jedynie broń hukową, wiatrówki o energii do 17 J oraz broń czarnoprochową (replika broni sprzed 1851r.). Jednak dla chcącego nic trudnego jak mówi przysłowie. I tu zaczyna się robić niebezpieczne...

Baflo 9 - rewolwer alarmowy, bez zezwolenia policji. / Fot. Marcin KochanowiczKiedyś usłyszałem plotkę, że pistoletu startowego Start Buflo 9 można używać jako broni gazowej. Bardzo mnie to zdziwiło. Znam przepisy w tym zakresie z uwagi, iż od kilku lat zajmuję się strzelectwem sportowym. Kodeks karny wyraźnie precyzuje jakie jednostki są dozwolone, a na które trzeba mieć zezwolenie. Pistolety gazowe zaliczają się do tej drugiej grupy. Broni kategorycznie nie można przerabiać w każdym tego słowa znaczeniu. Jedyne co możemy zrobić zgodnie z obowiązującym prawem, to pozbawić trwale cech palnych w celu uzyskania repliki.

Art. 6. ustawy o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 mówi bowiem, że zabronione jest dokonywanie przeróbek broni zmieniających jej rodzaj, kaliber, oraz zmieniający jej właściwości palne. Sprecyzowane są również przepisy co do posiadania i używania broni gazowej. W myśl ustawy broń taka przeznaczona jest dla osób mających odpowiednie zezwolenie i zgodę na zakup wydawane przez komendanta wojewódzkiego. Przerabianie gazówek na broń palną strzelającą materiałem innym niż chemiczne materiały obezwładniające czy nabojami ślepymi jest kategorycznie zabronione. Ustawa o broni i amunicji mówi także o niemożności modyfikacji broni hukowej/alarmowej na taką, która strzela pociskami czy materiałami obezwładniającymi. Ale co zrobić, gdy zakupiony przez nas pistolet na popularne "ślepaki" nie wymagający pozwolenia (można go kupić będąc osobą pełnoletnią) jest sam w sobie gazówką, za której posiadanie grozi nam od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności (art. 263 § 2 kodeksu karnego). Jesteśmy zatem zdani wyłącznie na interpretacje policji i prokuratury, która może nas pociągnąć do odpowiedzialności karnej.

Nabój gazowy, kal. 6 mm  / Fot. Marcin KochanowiczPostanowiłem to sprawdzić. W zeszłym tygodniu kupiłem rewolwer na naboje ślepe - Start Buflo 9 kal. 6 mm (widoczny na zdjęciach). Na pudełku wyraźny napis: "bez zezwolenia". Kaliber 6 mm to jedyny, do którego w Polsce kupimy amunicję ślepą, czyli alarmową. Koszt jednego naboju to ok 40-50 gr. Są dwa rodzaje: .22 standard oraz .22 long, oba z bocznym zapłonem. Załadowałem kilka tych dłuższych do bębenka i na otwartej przestrzeni wystrzeliłem. Efekt rzeczywiście był dobry. Huk, błysk i wygląd prawdziwego rewolweru mógłby przestraszyć niejedną osobę.


Komentarze (53):

Sortuj komentarze:

Ob Polak
  • Ob Polak
  • 24.09.2012 11:28

Polscy mędrcy i znawcy (chyba pseudo znawcy)broni, a szczególnie gazowej i flobert,o której mowa ,wciskają nam kit , o tym jak groźna jest to broń ,i że można ją przerobić na palną ..Niech to zrobią i wprowadzą pocisk z broni palnej,lecz przed próbom wezwą ERKĘ, a i psychiatra by się przydał.Prawo które napisali o tej "broni',jest z odległej planety ,a jednocześnie podważeniem opinii ekspertów broni i prawa państw UNII Europejskiej .i nie tylko .Trochę pokory, szacunku dla nich,i dla ob Polskiego .Wy nas nie obronicie,więc dajcie nam możliwość ,i należące prawo do obrony własnej i miru Rodzinnego.!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
obserwator
  • obserwator
  • 21.08.2012 00:37

Panie Janie Kowalski w przeciwieństwie do pana nie boję się stanąć z bronią w ręku w obronie życia i mienia mojej rodziny przeciwko uzbrojonym bandytom. I mam od pana dużo więcej lat. Jest coś takiego jak odwaga i honor. Nie chcę i nie mogę zrezygnować z prawa do obrony ze strachu. Moim obowiązkiem jest ochrona mojej rodziny i mienia, i nie zawiodę ich. Właśnie dlatego że niema pan broni złodzieje włamują się do pańskiego domu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Snajper
  • Snajper
  • 11.08.2012 15:09

Odkrycie Ameryki. Nic nowego ten Pan nie napisał, temat znany od czasu pierwszych pistoletów startowych. Naboje gazowe występują w krótkiej i długiej wersji kal 22. Od lat jest to sposób na posiadanie legalnej gazówki bez uzyskiwania zezwolenia, gdyż zarówno broń alarmowa jak i amunicja gazowa do 6 mm są sprzedawane bez zezwolenia. Przedmiotowe naboje (bocznego zapłonu - system flobert) kalibru 22 czyli 5,56 mm. Kto się nie zakręcił ten od dawna ma taką gazówkę, wszak co nie jest zabronione jest dozwolone. W sytuacji kryzysowej lepiej mieć niż nie mieć. Tyle w kwestii posiadania, co do użycia to już osobne zagadnienie. Jak przy każdej broni jest o ostateczność. Ale należy pamiętać, że lepiej by Cię trzech sądziło niż sześciu niosło. Nie ma zezwoleń to nikt (szczególnie uprawnione organy) nie wie, że coś takiego możemy mieć. Podsumowując żadna nowość, dostępne od 20 albo lepiej lat a jakoś nie słychać by się ludzie z tego odstrzeliwali albo strzelali bez opamiętania do siebie. Tania sensacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jan kowalski
  • jan kowalski
  • 29.05.2012 18:02

Swoją wypowiedź chce skierować do zwolennikówpowszechnego dostepu do broni. Mam 40 lat i kilkakrotnie złodzieje włamywali się do mojego domu. Ja wole jednak zeby przyszli z łomem niż z pistoletem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ANDRZEJ
  • ANDRZEJ
  • 22.04.2012 09:04

TEMAT TU PODDANY DYSKUSJI I OCENOM, JEST ISTOTNYM W DĄŻENIU DO PRAW OBYWATELI UE,A MY POLACY NIMI JESTEŚMY...TO GDZIE ONE SĄ.;CZY TO CO MAMY W TYM KRAJU,JEST DEMOKRACJĄ CZY TOTALIZMEM???.ZGADZAM SIĘ Z WSZYSTKIMI ZA ZMIANAMI I PRAWEM NAM SIĘ NALEŻĄCYM, A DZIWIĘ SIĘ PRZECIWNIKOM(MOŻE NIE CZUJĄ SIĘ OBYWATELAMI TEGO KRAJU I UE ),CZASY SIĘ ZMIENIŁY,TO NIE KOMUNA,A WOLNA POLSKA!!!NALEŻĄ NAM SIĘ PRAWA,UE,I PRAWO DO OBRONY WŁASNEJ I MIRU RODZINNEGO...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam
  • Adam
  • 30.03.2012 10:19

Czy w tym kraju znajdzie się chociaż jeden, poseł ,posłanka czy senator,który weźmie w swoje ręce sprawę "broni gazowej,, i innej dostępnej w innych krajach UE,jako kategoria D(to znaczy od osiemnastego roku życia)???...Odwagi!!! .Tu chodzi o naszą godność,równość,wobec obywateli UE...A wiemy że już płacimy kary za niedostosowanie,do przepisów Unijnych...Szukają rezerw pieniężnych,a one leżą na oczach tylko je umiejętnie podnieść wykorzystać,a nie zabierać je już tak ubogiemu Polakowi.Dajcie nam należną wolność i warsztaty pracy!!!.

Komentarz został ukrytyrozwiń
hqweuiophjxweio
  • hqweuiophjxweio
  • 27.03.2012 17:33

panie autorze a czy jest pan przerażony myślą że musi pan iść wyrzucić śmieci?? gdzieś ty sie człeku uchował tak długo, ręce opadają co za matoł

Komentarz został ukrytyrozwiń
Franc
  • Franc
  • 15.03.2012 17:35

.... jasne, tak niebezpiecznie, ze az "strach" (co za matol to pisal...?)

Komentarz został ukrytyrozwiń
ADAM
  • ADAM
  • 29.02.2012 09:46

w







WSZYSTKIE OSOBY KTÓRE SĄ PRZECIWNE ZMIANIE USTAWY O "BRONI GAZOWEJ",NIECH WEZMĄ POD UWAGĘ, TO ŻE CZASY KOMUNY SIĘ JUŻ SKOŃCZYŁY ,I WSTĄPILIŚMY DO UE .W ZWIĄZKU Z TYM MAMY TAKIE SAME PRAWA JAK POZOSTALI EUROPEJCZYCY .A RZĄDZĄCY NIECH SIĘ OBUDZĄ ,I WEZMĄ SIĘ ZA DOSTOSOWANIE USTAW DO EUROPEJSKICH ,KTÓRE SIĘ NAM NALEŻĄ!




szystkie

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pluta Grzegorz Polak
  • Pluta Grzegorz Polak
  • 28.01.2012 13:54

w Polsce złodziej jest bezkarny i wchodząc do czyjegoś domu bądż robiąc auto ma pewność że nikt nie strzeli do niego, bo chronią go przepisy złodziejskie sporządzone wiecie przez kogo , bo kto na swoją dupe bata będzie kręcił