Facebook Google+ Twitter

Bronię Pruskiego Powiernictwa

Z całą powagą biorę w obronę tę niemiecką instytucję obywatelską.

Nie znaczy to oczywiście, żebym solidaryzował się z postawą Rudiego Pawelki i jego kolegów. Wniesienie przez Preussische Treuhand pozwów przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka, wywołało w naszym kraju odruchy w pełni uzasadnionego oburzenia. Zapowiedziane przez prezydenta Kaczyńskiego podjęcie zdecydowanych działań prawnych w obronie przed niemieckimi roszczeniami oraz zgodna w tej sprawie opinia opozycji powinny uspokoić polską opinię publiczną.

Jeżeli zamierzam Pruskiego Powiernictwa bronić, to bynajmniej nie przed Polakami. Raczej przed Eriką Steinbach, Jochenem-Konradem Fromme i Angelą Merkel. Steinbach, chrześcijańska demokratka zdobywająca w niemieckim społeczeństwie coraz szersze poparcie z pewnością nie jest pozbawiona wpływu na politykę rządzącej partii. Fromme zasłynął niedawno wskazaniem Hitlera i Polaków, jako odpowiedzialnych za „zbrodnię wypędzenia”. Kanclerz Merkel konsekwentnie odmawia ostatecznego uregulowania kwestii, na których zależy środowiskom określającym się mianem „wypędzonych”. A zarazem Steinbach, Merkel i Fromme zgodnym chórem potępiają roszczenia wysuwane przez Pruskie Powiernictwo.

Przypomnijmy: w październiku polski premier zaproponował zawarcie umowy, na mocy której oba kraje wzajemnie zrzekłyby się roszczeń. Biorąc pod uwagę ogrom strat - nie tylko przecież materialnych - jakie w czasie II wojny światowej poniosła Polska ze strony Niemiec, nie da się tego gestu określić inaczej niż jako dowodu największej wspaniałomyślności i przejawu maksimum dobrej woli. Tymczasem propozycja Jarosława Kaczyńskiego została odrzucona. Okazało się także, że władze Republiki Federalnej Niemiec – państwa, które jest prawnym spadkobiercą III Rzeszy - nie zamierzają brać na siebie odpowiedzialności za skutki polityki prowadzonej przez legalny rząd niemiecki w latach 40. ubiegłego wieku. Wobec Europy i wobec własnych obywateli, chrześcijańsko-demokratyczny rząd Angeli Merkel konsekwentnie uchyla się od odpowiedzialności.

Niemieckie czynniki oficjalne niejednokrotnie deklarowały brak możliwości wpływania na działania pojedynczych obywateli. RFN to wolny, demokratyczny kraj. Trudno żeby władze krępowały poczynania osób i organizacji, których działalność nie narusza obowiązującego prawa. Tym bardziej, gdy owa działalność wpisuje się w szeroki kontekst obrony i promocji praw człowieka. Święte prawo własności należy do ich katalogu.

Przeżywamy adwent – czas przygotowania na przyjście wcielonego Boga. To dobry moment na przemyślenie swej postawy i ewentualne dokonanie przewartościowań. Sądzę, że również Angela Merkel, Erika Steinbach i Jochen-Konrad Fromme powinni wsłuchać się we wskazania płynące z Ewangelii. Zamiast potępiać swoich braci z Pruskiego Powiernictwa, przeprosić ich i zadeklarować pełne wsparcie. Chrześcijańska uczciwość wymaga dania odważnego świadectwa. Zwłaszcza kiedy inni są przeciwko nam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Racja! Ciekawe, czy starczy Ci wspamniałomyślności po Świętach, Kolego, już nie mówiąc już o wspaniałomyślności do końca świata;-) Pytanie nie jest retoryczne, pytanie dotyczy clou naszej wiary:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto siej wiatr ten zbiera burze! Rewizji histrorii mówimy nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytając wiele komentarzy dotyczących wniesienia tych pozwów, odnoszę wrażenie, że nie są one skierowane przeciwko Polsce.
Powiernictwo Pruskie chce raczej zwrócić uwagę, że rząd niemiecki zostawił ich na lodzie nie chcąc zrekompensować pozostawionego mienia. W Polsce obowiązuje trochę "śmieszna" ustawa, która przewiduje rekompensaty w wysokości 20% mienia pozostawionego przez przesiedleńców z kresów wschodnich. Moim zdaniem pozwy Powiernictwa Pruskiego skierowane są w gruncie rzeczy przeciw państwu Niemieckiemu i faktycznie zakończą się zmianą traktatu polsko-niemieckiego i przejęciu zobowiązań przez państwo Niemieckie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.