Facebook Google+ Twitter

Bronię ten rząd jako mniejsze zło

Jeżeli w Polsce istniałaby jakakolwiek odpowiedzialna formacja polityczna PO zostałaby dawno już odsunięta od steru władzy. Tusk wysyłając Sienkiewicza do Belki nie zrobił niczego innego, czego nie zrobiliby Miller, Palikot i Kaczyński.

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaKrytycy obozu rządowego odwołują się do standardów etycznych, które są niezbędne w polityce. Ale czy którykolwiek z oponentów Tuska łudzi się, że Izrael załatwiał sobie okręty atomowe w Niemczech, Goldman Sachs instalował Montiego we włoskim rządzie albo Sarkozy umawiał się na kontrakt na Mistrale z pominięciem nieoficjalnych, pikantnych prologów.

Czytaj więcej: Minister Sienkiewicz: "Ten kraj jest fikcją". Taśmy prawdy

W UE, USA, nawet w Eurazji istnieje oficjalna instytucja lobbingu. Czy jego reguły odbiegają daleko od zaniżonych przez Sienkiewicza i Belkę norm?

Zdecydowany ułatwić życie żonie (chodzi o Urząd Skarbowy) Nowak może się przydarzyć każdej partii.

A kłamstwa? W ustach Tuska nie powinny nikogo dziwić. Nos Pinokia wyrósł mu już po drugich wyborach. Wiedział o Amber Gold zanim sprawa się rozdmuchała. Dawałem kilkakrotnie wyraz dezaprobaty dla absurdu bankowej asymetrii, która doprowadza do tego że wielkie rynki finansowe kradną w biały dzień a silne, bezkonkurencyjne przedsiębiorstwa z zimną krwią zazdrośnie mordują nasz raczkujący kapitalizm klasy średniej. Marcin Plichta to obiekt jednego i drugiego nadużycia. Jego OLT Lot, choć wyjęty z jamy, w której akcjonariusze składali złote jajka, rokował dobrze i rzesza ryzykantów nie narzekałaby na osiągane zyski, gdyby irlandzkie i niemieckie skrzydła nie poruszyły nieba i ziemi dla przepędzenia rosnącego w siłę rywala.

Czytaj więcej: Kiedy polskie państwo staje się cynglem. Likwidacja Amber Gold

Z wszystkich zarzutów, jakie mogą wynikać z taśm pozostaje najpoważniejszy: maskowanie deficytu, żeby nie panikować elektoratu przed wyborami. Jest to wina z kategorii równej konkurencji politycznej i z punktu widzenia sprawiedliwości społecznej, która powinna być punktem orientacyjnym dla politycznych i ekonomicznych rozstrzygnięć, niewybaczalna. Posunięcie Tuska nie odbiega wcale – niestety – od moralności prawicowej. Ikona wschodnio-europejskiego konserwatyzmu i natchnienie Jarosława Kaczyńskiego pozmieniała wszystko co było można, łącznie z konstytucją, żeby jego partia, Fidesz mogła procentowo zyskać na zmienionej ordynacji wyborczej. Czego nie robi się dla wygranej?

Czytaj więcej: Stenogram z restauracji "Sowa" dyskwalifikuje Platformę

Inicjatywa od dłuższego czasu nie należy do Donalda Tuska, choć to on kreowany jest na kumoterskiego cwaniaka radzącego sobie w każdych okolicznościach. Okolicznościom zawdzięcza sukces. Nie nadszedł, kto wyrwał by mu berło z rąk. Kto niby miałby to zrobić: Korwin - Mikke, Kaczyński, Gowin? Obawiam się, że Polacy na myśl, że władza przejdzie w ręce tych panów – wróżę im miesiąc zgody – ze strachu zwróciliby się do Donalda z błaganiem o pozostanie przy Alejach Ujazdowskich.

Dopóki prawica nie będzie mieć lidera z prawdziwego zdarzenia, nie dzielącego a jednoczącego konserwatystów, będącego niewymuszonym autorytetem Tusk może spać spokojnie. Słupki sondażowe będą pływać jak wahania nastrojów u przywódcy PiS, zawsze jednak wracając do stanu wyjściowego.

I choć nie jest to więcej niż mniejsze zło, w danych warunkach przewidywalny i stabilizujący sytuację Tusk lepszy jest niż serial "wojna domowa". A jak Kaczyński dojrzeje do rezygnacji i zwolni miejsce dla ciekawego lidera prawicy, który potrafił będzie zbudować jednolity blok polityczny z rozproszonej wspólnoty konserwatystów, to pomyślimy.

Czytaj więcej: Konwencja o przemocy. "Lekarstwo groźniejsze niż choroba"?

W 2012 roku pisałem:

"Chcemy przywództwa silnego, odpornego na korupcję globalną i lokalną, ale nie w stylu uprawianym przez prezesa Jarosława. Personalnie niewiarygodna, nieprzewidywalna, lękliwa, także niemoralna i kapryśna władza Kaczyńskiego jest nie do zaakceptowania. Wątpliwe, żeby punktująca zaniedbania PO kampania cokolwiek zmieniła. PR także potrzebuje podatnego materiału."

Podtrzymuję. Jak też to, że Gowin, Kaczyński, Korwin są dla mnie ludźmi uczciwymi, uczciwszymi niż środowisko PO.

Czytaj wiecej: Kaczyński wzmacnia Tuska. Polska prawica modli się o Orbana

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

zastanawiam się w jakim stopniu ujawnienie motywów (niskich?) sprawców nagrań może przyczynić się do wybielenia wizerunku Tuska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dylemat jest rzeczywiście Salomonowy. Mniejsze zło.... Dziwny to kraj, w którym większy problem jest nie z samą wieścią tylko z posłańcem, który ja przyniósł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ach te podsłuchy, wykradanie danych, donosy, afery finansowo-polityczne... To zdaje się kiedyś już było.

Trudno się nie zadumać nad tragizmem dziejów Polski przypominając sobie te wszystkie postacie obcych władców i ich sługusów bez kręgosłupa, bez ambicji, od ponad trzystu lat... Tudzież jak najprawdziwiej polsklich ciołków, chcących chyba naprawdę jak najlepiej, ale nie rozumiejących czym i dlaczego pieklo jest wybrukowane. A także bezmyślnych zrywów, które miały ich usunąć, a tylko powiększały ten tragizm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tyle spraw zwaliło się na głowę Tuska,prezes już czeka pod dzwiami przebierając nóżkami a tu nic,Boże do koryta jeszcze daleka droga.Bo to,ostatnia szansa,lepszej już nie będzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

/W UE, USA, nawet w Eurazji istnieje oficjalna instytucja lobbingu. Czy jego reguły odbiegają daleko od zaniżonych przez Sienkiewicza i Belkę norm?/

Mówimy o regułach formalnych?
Pod jaki rodzaj lobbingu miałoby to podlegać?
Mamy do czynienia z ministrem spraw wewnętrznych i prezesem NBP, a nie z pozarządową organizacją, ani tym bardziej biznesem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.