Facebook Google+ Twitter

Bronił pokrzywdzonych, teraz musi bronić się sam

Robert Trela przez całe życie społecznie pomagał i bronił pokrzywdzonych. Teraz sam musi się bronić, gdyż prokurator wszczął postępowanie karne przeciw Treli, za to, że nie dał pobić się przez blokersa. Do zdarzenia doszło w maju ubiegłego roku, ale o sprawie nadal jest głośno.

Robert Trela. Fot. Archiwum prywatne

Robert Trela – prezes Zarządu Stowarzyszenia Praworządności i Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie został zaatakowany na klatce schodowej swojego mieszkania, gdy wracał z psami ze spaceru. Sprawcą czynu okazał się sąsiad Łukasz P., miejscowy blokers, który brutalnie kopnął zwierzę, a następnie podczas sprzeczki zaatakował mężczyznę i zranił go nożem w skroń. Chłopak, by uniknąć dalszych ciosów bronił się przed napastnikiem.

– Miałem do wyboru. Poddać się i bezczynnie czekać na reakcje innych sąsiadów, albo bronić się. Wybrałem drugi wariant. Odepchnąłem napastnika, a gdy uciekł do mieszkania zadzwoniłem na policję – wspomina Trela.

Cały problem polega na tym, że w sprawie pan Trela występuje jako pokrzywdzony i oskarżony, gdyż prokurator rozpoczął postępowanie karne przeciwko społecznikowi. – Jestem ofiarą napaści. To mnie powinno bronić prawo. Bez zachowania zasady "in dubio pro reo" (w razie wątpliwości na korzyść oskarżonego), została powiadomiona Wojskowa Komenda Uzupełnień oraz Wydział Kryminalny Policji i założono mi kartotekę kryminalną. To skandal, każdy mnie tu zna, od czterech lat działam społecznie i walczę o porządek w tym mieście. Godzi to w moją osobistą godność. Nic złego nie zrobiłem, jestem niewinny – mówi rozżalony Trela.

Sprawa jest w toku i budzi emocje wśród mieszkańców krakowskich osiedli. – To mnie naprawdę zbulwersowało. Robert to wspaniały chłopak. Wiele razy pomógł mi i dalej pomaga, znajomi nazywają go „bezrobotnym prokuratorem” – mówi Czesława Cabaj, mieszkanka nowohuckiego osiedla. A Edward Ślęzak dodaje: – Znam tego młodego człowieka bardzo dobrze. Nie wywołuje konfliktów ani awantur. Uważam, że cała sprawa przeciwko panu Treli jest nagonką na jego osobę, ponieważ jest bezkompromisowy, a stając w obronie ludzi staje się po prostu niewygodny.

Być może, gdyż- jak twierdzi Trela - blokersi mają powiązania z policją. – Sekretarka VIII Komisariatu Policji jest dobrą znajomą matki napastnika. Syn prokuratora jest jego kolegą. Mam niezbite dowody, że sąsiad ma kontakty z narkotykami (amfetaminą i marihuaną) w postaci dokumentów z akt spraw m.in. nadzorowanych przez Prokuraturę Rejonową Kraków – Nowa Huta. A na dodatek tenże prokurator nie brał udziału podczas poprzedniej rozprawy, później pospiesznie opuścił Wydział II Karny Sądu Rejonowego. Nie chciał rozmawiać. A to on mnie oskarżył, a potem nie prowadził sprawy – opowiada Trela. Inne zdanie ma przełożona prokuratora Bieli, Elżbieta Doniec- Prokurator Biel nie dostał na ten czas wokandy. Nie on miał brać udział w rozprawie. Z tego co wiem pan Trela występuje jako pokrzywdzony i jako oskarżony - ucina krótko.

Robert Trela na jednym ze spotkań. Archiwum prywatne.
Całym wydarzeniem zbulwersowani są także przyjaciele i współpracownicy Roberta Treli. – Od kilku lat mam przyjemność współpracować z panem Robertem Trelą. Niejednokrotnie narażając swoje zdrowie, a w skrajnych przypadkach życie, stawał w obronie niewinnych i pokrzywdzonych osób. Działa społecznie, udziela się jak tylko może, daje po prostu siebie – mówi Stanisław Wrona. A Danuta Długosz, nauczycielka w jednej z krakowskich szkół dodaje: – Prezes Trela to zaangażowany, ambitny i bezinteresowny inicjator pomocy pokrzywdzonych.

* Robert Trela został uhonorowany w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez Sekretarza Stanu - Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego wyrazami najwyższego uznania: „…Pańska działalność społeczna, a przede wszystkim pomoc prawna, jaką świadczy Pan osobom potrzebującym, zasługuje na najwyższe uznanie. Bardzo wysoko cenię fakt, że Pańskie działania charakteryzuje nie tylko profesjonalizm, ale i bezinteresowność. Życzę, aby nie ustawał Pan w swojej działalności i był wytrwały w tym szlachetnym dziele.”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Andrzej
  • Andrzej
  • 17.12.2010 16:47

Stara sprawa, a wyskakuje na pierwszej pozycji jak się w google wpisze Robert Trela i podobne. Ciekawe kto za tym człowiekiem stoi. Znam Go jedynie z widzenia zwykle uśmiechniętego, a tu takie kłopoty z organami ścigania i jak widać nie tylko. Trela startował w wyborach samorządowych 2010 gdzie zdobył kilkaset głosów, jednak to za mało jak chce się być radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego. Prezentuje się ze Ziobro i innymi znanymi politykami ale jaki jest jego program działania? Pomagać, ok - a co późnej jak zostałby tym radnym Sejmiku co by zrobił walczył o prawa człowieka czy o swoje ???
Jak widać poparcie ma przykład w tym artykule - Sprawa jest w toku i budzi emocje wśród mieszkańców krakowskich osiedli. – To mnie naprawdę zbulwersowało. Robert to wspaniały chłopak. Wiele razy pomógł mi i dalej pomaga, znajomi nazywają go „bezrobotnym prokuratorem” – mówi Czesława Cabaj, mieszkanka nowohuckiego osiedla. A Edward Ślęzak dodaje: – Znam tego młodego człowieka bardzo dobrze. Nie wywołuje konfliktów ani awantur. Uważam, że cała sprawa przeciwko panu Treli jest nagonką na jego osobę, ponieważ jest bezkompromisowy, a stając w obronie ludzi staje się po prostu niewygodny.
Ale co jeszcze? Oceńcie sami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielkiiiiiiiiiiiii (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dnia 30 listopada br. w SĄDZIE OKRĘGOWYM w Krakowie odbyła się rozprawa apelacyjna finałem, której było CAŁKOWITE UMORZENIE POSTĘPOWANIA przeciwko Robertowi TRELI. Dla przypomnienia Sąd I instancji warunkowo umorzył postępowanie przeciwko społecznikowi na okres jednego roku, co oznaczało, że jeżeli popełnił by kolejne przestępstwo, (co poniekąd Sąd Rejonowy wykluczył w swoim uzasadnieniu wskazując na bogate doświadczenie życiowe oskarżonego i ogromne zaangażowanie społeczne pełne uznania w oczach Sądu) postępowanie prowadzone było by od początku. Nadto Sąd I instancji nakazał Robertowi Treli zwrócić Łukaszowi P. pieniądze jakie Sąd Rejonowy Wydział VI Grodzki (w postępowaniu gdzie Robert Trela był pokrzywdzonym) nakazał zapłacić Treli za czyszczenie Jego marynarki (zaplamionej krwią). Robert Trela pełniący funkcję Prezesa Stowarzyszenia Praworzadności i Bezpiecseństwa Publicznego nie mógł się zgodzić na taki stan rzeczy i wraz ze swoim obrońcą wnieśli apelację, którą uwaględnił Sąd Okręgowy zmieniając orzeczenie równocześnie zwalniając Trelę ze wszelkich zobowiązań w stosunku do Łukasza P.
Sam Robert Trela jak i osoby przebywające na sali rozpraw w charakterze publiczności z radością przyjęły zapadnięty wyrok w sprawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sprawa Roberta Treli – prezesa Zarządu Stowarzyszenia Praworządności i Bezpieczeństwa Publicznego nadal jest w toku od prawie pół roku, a ponad rok od feralnego zdarzenia.
Na margniesie warto zwrócić uwagę, że w związku z przedmiotową sprawą wywiązało się dodatkowo około SIEDEM postępowań w stosunku do każdej ze stron to jest odpowiednio: Prokuratora Antoniego Biela, który de facto przedstawił Robertowi Treli zarzuty, funkcjonariuszom policji uczestniczącym w ciągu zdarzenia, pracownikowi sekretariatu Komisariatu VIII Policji w Nowej Hucie, porzywdzonemu blokersowi oraz poszczególnym świadkom.
Ciekawe, jaki w końcu będzie finał sprawy, w której paradoksalnie role się zamieniły ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W niedzielę (11.03.2007) około godziny 20.30 na antenie telewizji Superstacja dostępnej w pakiecie telewizji kablowej UPC oraz Cyfrowy Polsat emitowany będzie reportaż w sprawie Roberta Treli. Zachęcam do oglądania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Że też nie dałem jeszcze plusa

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzis ma odbyc sie rozprawa Roberta, wszyscy z niecierpliwoscia jej oczekują...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie już teraz na jego rozprawy przyjeżdza kilkanaście osób, stojąc za nim murem, wierząc w Roberta Treli niewinność czego również mu życzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spoko. Na pewno nie przegra. Wygra. Myślę to jest człowiek takiego formatu, że taka sytuacja jedynie go wzmocni. Zwykli ludzie którym pomógł będą go bronić, działacze praw człowieka na czele z prof. Rzeplińskim, oraz dziennikarze staną murem za Robertem Trelą. I nie tylko oni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam. Znam Roberta od 10 lat. Wiem jaki jest dla ludzi, trudno zliczyć ilu osobom już pomógł. Kilka lat temu, był jednym z laureatów nagrody "Ośmiu wspaniałych" przyznawanej przez Prezydenta Krakowa za działalność charytatywną. Dlatego aż żal patrzeć, że tym razem staje w sądzie jako oskarżony, a nie oskarżyciel. Życzę mu powodzenia, bo jeśli przegra, to tylko będzie dowodem że Nowa Huta to wylęgarnia dresiarstwa, któremu nawet prawo kibicuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.