Facebook Google+ Twitter

Bronisław Komorowski gościem ostrowieckich rzemieślników

Honorowym gościem obchodów 250-lecia cechów rzemieślniczych w Ostrowcu Świętokrzyskim w sobotę, 30 czerwca 2012 r., był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski. To druga głowa państwa po ... królu Stanisławie Auguście Poniatowskim, która odwiedziła miejscowych rzemieślników.

Prezydent RP Bronisław Komorowski w towarzystwie Prezydenta Ostrowca, Jarosława Wilczyńskiego (pierwszy z prawej). / Fot. Krzysztof KrzakPrezydent RP Bronisław Komorowski przybył do amfiteatru w Parku Miejskim w towarzystwie Starosty Ostrowieckiego, Zdzisława Kałamagi i Prezydenta Miasta, Jarosława Wilczyńskiego, którego w swoim późniejszym wystąpieniu tytułował burmistrzem. Wśród gości była również Wojewoda Świętokrzyska, Bożentyna Pałka-Koruba, sandomierski biskup diecezjalny, Krzysztof Nitkiewicz, posłowie: Jarosław Górczyński (PSL), Marzena Okła-Drewnowicz, Zbigniew Pacelt (PO) i Jarosław Rusiecki (PiS). Oficjalne uroczystości w amfiteatrze poprzedziła msza święta w intencji Od prawej:Bronisław Komorowski, biskup Krzysztof Nitkiewicz, wojewoda Bożentyna Pałka - Koruba, starosta ostrowiecki, Zdzisław Kałamaga. / Fot. Krzysztof Krzakostrowieckich rzemieślników i przedsiębiorców, która odbyła się w kolegiacie św. Michała.

Anna Nehrebecka jako księżna Konstancja z Denhoffów Sanguszkowa i zarząd ostrowieckiego Cechu Rzemieślników. / Fot. Krzysztof KrzakObchody 250-lecia ostrowieckich cechów rzemieślniczych otworzyli wspólnie: Prezydent Miasta, Jarosław Wilczyński i Honorowy Starszy Cechu, Jerzy Białas. Przypomnieli oni historię rzemiosła i przedsiębiorczości w mieście nad Kamienną i jego okolicach. Następnie aktorka, Anna Nehrebecka, której towarzyszył mąż, Iwo Byczewski (były ambasador, wnuk dyrektora ostrowieckiej cukrowni) odczytała akt nadania praw miejscowym cechom, którego dokonała w lutym 1762 roku księżna Konstancja z Denhoffów Sanguszkowa. Odnowienie tego aktu aktorka przekazała zarządowi współczesnego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostrowcu Świętokrzyskim, na którego czele stoi Marcin Jabłoński.

Przemawia Prezydent RP, Bronisław Komorowski. / Fot. Krzysztof KrzakPo tej ceremonii głos zabrał Prezydent RP, Bronisław Komorowski. - Chciałbym złożyć hołd ostrowieckiemu rzemiosłu za te 250 lat, aczkolwiek mam świadomość, że jego początki wiążą się z Krzemionkami. Tam byli rzemieślnicy działający już ładnych parę tysięcy lat temu. Może nie mieli oni cechy w ogóle, ale na robocie się znali, co można dziś oglądać w rezerwacie archeologicznym. Gratuluję państwu tych pięknych tradycji, za którymi idzie wiele dumy miejscowej związanej z konkretnymi osobami i wydarzeniami, także natury patriotycznej, bo to jest taki szczególny rejon w Polsce, gdzie czasami trzeba było zostawić warsztat pracy i iść na wojnę, by walczyć o ojczyznę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Piękne słowa prezydenta, a rzeczywistość?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dyzio
  • Dyzio
  • 02.07.2012 07:17

szkoda tylko że wykończyli hutnictwo a pozostało rękodzielnictwo

Komentarz został ukrytyrozwiń
piekarz
  • piekarz
  • 01.07.2012 20:36

cie choroba szkoda ze mnie tam nie było podarowałbym kochanieńkiemu chałe

Komentarz został ukrytyrozwiń
wincenty
  • wincenty
  • 01.07.2012 19:47

Prezydent Komorowski to prezydent wszystkich Polakow.Miedzy innymi Kaczynskiego Rydzyka Sakiewicza myNarod syn tego Narodu Bracia Rojek Macierewicza Hofmana Milera Stankiewicz Ziobro Tomaszewskiego i innych z braku miejsca nie wymienionych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
unita
  • unita
  • 01.07.2012 19:40

Niech wybudują jeszcze ze dwa super markety w Ostrowcu. To już prezydent nie będzie miał po co do tego miasta przyjeżdżać. Bo bezrobocie już i tak ogromne w tym mieście, zmusi do wyjazdu z Ostrowca resztę tych przedsiębiorców, którzy prowadzą jeszcze zakłady usługowe i handlowe. Te które jeszcze jakiś się teraz trzymają.
Ale gdy powstanie w supermarketach z dwieście miejsc pracy, to padnie reszta tego co jeszcze jakoś do tej pory funkcjonuje. Bo wiadomo przecież nie od dziś, ze jedno miejsce pracy utworzone w supermarkecie likwiduje 7 - 8 miejsc pracy w drobnym handlu i usługach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 01.07.2012 15:36

Fajna relacja :))) + 5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.