Facebook Google+ Twitter

Bronisław Komorowski podpisuje kolejne ustawy

Po podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN, pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał nowelizacje trzech innych ustaw.

Pierwsza, to ustawa o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego, dotycząca utrzymania obowiązkowych rezerw tych surowców przez przedsiębiorców. Ma ona wprowadzić tzw. kwotę bazową do obliczenia kar pieniężnych - 4,5 tys. zł za każdą tonę niedoboru określonego paliwa. Do tej pory kara dla osoby nie dopełniającej obowiązku utrzymania rezerwy, zależały od średniej ceny sprzedanego przez nią paliwa.

Nowelizacja wprowadza także sposób obliczania średniej ceny za tonę ropy.

Ustawa o pomocy społecznej to druga z podpisanych ustaw przez Bronisława Komorowskiego. Przewiduje ona ujednolicenie zasad odpłatności za pobyt w rodzinie zastępczej, a także jednolite zasady przyznawania pomocy.

Trzecią podpisaną jest ustawa o cudzoziemcach, która przewiduje obniżenie opłat za przedłużenie wiz Schengen oraz wprowadzenie obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego dla ubiegających się o wizę.

Tego typu przepisy wprowadzają możliwość ponownego rozpatrzenia wniosku o wizę Schengen i krajową przez konsula oraz Straż Graniczną (dotychczas nie było takiej możliwości. Wniosek taki mógłby być składany w terminie siedmiu dni od odmowy przyznania wizy.

Znowelizowana ustawa wprowadza pojęcie wizy Schengen dla tych wiz, których wydawanie jest uregulowane w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady. Chodzi o wizy ważne na terenie wszystkich państw członkowskich Schengen, jak i na terenie jednego lub kilku państw.

Nowelizacja dotyczy także odpłatności za wizy oraz doprecyzowuje zakres dokumentów, jakie mają złożyć zapraszający cudzoziemców.

Źródło: money.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dla lepszego orientowania się obywatela takie informacje na"W24" są wskazane. Krótko i zwięźle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.