Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20058 miejsce

Bronka Nowicka zdobyła literacką nagrodę Nike. Nagrodzona została książka "Nakarmić kamień" (wideo)

Bronka Nowicka została laureatką literackiej nagrody „Nike” za prozę poetycką „Nakarmić kamień”. To literacki debiut autorki.

 / Fot. TVN24/x-news - Ta nagroda jest czymś niezwykłym. Jest także zobowiązaniem. Traktuje to jako obowiązek zachowania humanistycznej postawy, autorefleksji i rozwijania własnej świadomości. A także jako obowiązek pozostawania blisko życia, ludzi, ich historii i ich pamięci - wyznała Nowicka.

Nagroda literacka "Nike" w 2016 r. została przyznana po raz 20. Jest to wyróżnienie za najlepszą książkę roku. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł oraz statuetkę.

""Nakarmić kamień" to nieustanne dociekanie istoty rzeczy. Przedstawiony przez Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia, w sposób szczególny działa więc na wyobraźnię, wytwarzając własne ciągi przyczynowo-skutkowe, własną logikę. Autorka penetruje relacje łączące ludzi i rzeczy, kwestionuje i podważa zastałe hierarchie, balansuje na granicy ciała i świata zewnętrznego. Związek człowiek-rzecz to dla poetki również podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, "zatrzymanych" w przedmiotach. To mocny, świeży debiut w literaturze polskiej" - czytamy w opisie książki wydanej przez Biuro Literackie.

Ubiegłoroczną laureatką "Nike" została Olga Tokarczuk za „Księgi Jakubowe”.

TVN24/x-news

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.