Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9815 miejsce

"Browart" - interesujący periodyk o kulturze

Na początku lipca ukazał się kolejny, trzeci już, numer dwumiesięcznika "Browart" wydawanego przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ostrowieckie czasopismo kulturalne przyciąga uwagę już samą intrygującą okładką autorstwa artysty - plastyka, Waldemara Bylaka.

Okładka "Browartu" autorstwa Waldemara Bylaka. / Fot. Krzysztof KrzakWspomniana okładka zawiera motyw ognia, co współgra z jednym z głównych tematów najnowszego numeru czasopisma, jakim jest zakończony niedawno V Festiwal Bluesowo - Rockowy im. Miry Kubasińskiej "Wielki Ogień". Kilkustronicowy materiał przedstawia sylwetki wszystkich jego uczestników, w tym gwiazd festiwalu (m.in. "Acid Drinkers"). Kalina Kordalska informuje także o innych imprezach muzycznych, które odbywają się w okresie wakacyjnym, takich jak na przykład Jarocin Festiwal, Przystanek Woodstock, Off Festiwal, Coke Live Music Festiwal.

Przede wszystkim jednak "Browart" przynosi informacje o wydarzeniach kulturalnych, które miały miejsce w Ostrowcu Świętokrzyskim. Większość z nich z kronikarską pieczołowitością odnotowuje Norbert Zięba, redaktor odpowiedzialny za czasopismo, autor większości materiałów w nim zawartych. Jego autorstwa są m.in. relacje z III Ostrowieckich Spotkań Szantowych, koncertów zespołów "Biff" i "Mazowsze", rozmowy z aktorami: Tomaszem Stockingerem i Henrykiem Gołębiewskim, piosenkarką Ludmiłą Małecką i "Voice Bandem", ostrowiecką autorką książki "Pokochałam siebie", Małgorzatą Janiszewską oraz Katarzyną Michalską i Przemysławem Buksińskim, twórcami grup teatru improwizowanego w Warszawie i Lublinie. Norbert Zięba w interesujący sposób przedstawia też sylwetkę pisarza, Główny redaktor "Browartu", Norbert Zięba. / Fot. Krzysztof KrzakZbigniewa Masternaka, autora trylogii, na podstawie której Andrzej Barański nakręcił film "Księstwo". Jolanta Chwałek natomiast pisze o Tadeuszu Solarzu i jego wystawie "Od czasu do CZASU" w ostrowieckim BWA; Bartek Tofel dzieli się z czytelnikami swoimi wrażeniami z pobytu w Korytarzu Wachańskim, którego efektem jest jego wystawa "Inny Afganistan", którą do końca lipca można oglądać w Galerii Fotografii MCK; Maria Korzec wspomina profesora Mieczysława Radwana, twórcę muzeum AGH w Krakowie, patrona jednej z głównych ulic Ostrowca, zaś Kamil Lumer przypomina sylwetkę pochodzącego z Ostrowca Świętokrzyskiego, Jana Rybkowskiego, reżysera takich filmów i seriali, jak "Chłopi", "Kariera Nikodema Dyzmy" czy "Rodzina Połanieckich". W części historycznej "Browartu" czytelnik znajdzie fragmenty pamiętnika Ignacego Boernera, przywódcy Republiki Ostrowieckiej w latach 1905 - 1906.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.