Facebook Google+ Twitter

Bruksela: 25 tysięcy osób wzięło udział w 30. półmaratonie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-31 22:23

Sport z historią w tle. W Brukseli po raz 30. zorganizowano półmaraton, w którym wzięło udział 25 tysięcy osób. Polacy zatroszczyli się o to, by na trasie zawisł duży transparent przypominający, gdzie zaczęły się demokratyczne przemiany, które doprowadziły do upadku żelaznej kurtyny.

Na 17. kilometrze uczestników półmaratonu przywitał baner ufundowany przez Gdańsk, na którym widniały daty 1989-2009 i archiwalne zdjęcia, ukazujące wydarzenia w Europie poprzez efekt domina. Najpierw Lech Wałęsa, później manifestacja „Solidarności”, następnie tłumy przed Bramą Brandenburską, a na kolejnych fotografiach - Vaclav Klaus i Wiktor Juszczenko z czasów pomarańczowej rewolucji. „Wszystko rozpoczęło się w Gdańsku, a nie w Berlinie”, „Taki akcent jest dość istotny i warto go pokazać, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, które miały tutaj miejsce” - mówili Polacy, którzy wzięli udział w półmaratonie.

Była to odpowiedź na niedawny film o upadku żelaznej kurtyny, przygotowany przez Komisję Europejską. Jego pierwotna wersja pomniejszała rolę Polski w demokratycznych przemianach. Dopiero po protestach Warszawy Komisja dołączyła migawki z demonstracji z transparentami „Solidarności”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.