Facebook Google+ Twitter

Bruksela będzie dziś spoglądać w kierunku Moskwy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-17 07:38

Unia Europejska, która dała Rosji i Ukrainie czas do końca tygodnia na zakończenie sporu gazowego, będzie dziś z uwagą śledzić wydarzenia w Moskwie. Odbędą się tam rozmowy premierów Rosji i Ukrainy - Władimira Putina i Julii Tymoszenko, oraz szczyt z udziałem krajów-imperterów gazu, które ucierpiały podczas w wojnie Moskwy z Kijowem.

Europa jest bez gazu 11. dzień. Dotychczasowe apele, a nawet groźby, nie pomogły. Unijni liderzy spróbowali więc jeszcze raz - dali ultimatum Rosji i Ukrainie podkreślając, że ich cierpliwość już się wyczerpała. Do końca tygodnia spór gazowy musi być rozwiązany - mówi rzecznik Komisji Europejskiej Johannes Laitenberger i kolejny raz grozi rewizją stosunków z tymi dwoma krajami. „Jeśli dostawy gazu nie zostaną wznowione, Komsja przyjrzy się punkt po punkcie relacjom z Ukrainą i Rosją. I zdecyduje, czy może kontynuować normalną współpracę" - mówi rzecznik.

Unia grozi, ale nie ma wielu możliwości nacisku. Jedyne co mogłaby zrobić to utrudnić Rosji negocjacje na temat wejścia do Światowej Organizacji Handlu. Na zawieszenie rozmów o partnerstwie kolejny raz pewnie się nie zdecyduje. Pozostają jeszcze ewentualne pozwy w sądach składane przez europejskie firmy.

Jeśli chodzi o Ukrainę, to kryzys gazowy może negatywnie wpłynąć na negocjacje w sprawie umowy stowarzyszeniowej z Unią. Wprowadzenie jakichkolwiek sankcji wymaga jednak jednomyślności wszystkich państw członkowskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.