Facebook Google+ Twitter

Bruksela chce ustanowienia unijnego znaku dziedzictwa europejskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-09 18:59

Ma on być przyznawany obiektom, które odegrały kluczową rolę w historii Unii i symbolizują integrację Europy. Wprawdzie taki znak jest już obecnie przyznawany w 17 krajach członkowskich, ale Komisja Europejska chce, by była to inicjatywa unijna, zwiększająca jego prestiż.

Do tej pory 64 obiekty zostały wyróżnione znakiem dziedzictwa europejskiego, w tym 4 z Polski - na przykład Stocznia Gdańska jako kolebka "Solidarności", która przyczyniła się do przemian na starym kontynencie. Na liście odznaczonych są też: Wzgórze Lecha w Gnieźnie, Bazylika archikatedralna świętego Stefana i świętego Wacława w Krakowie oraz miasto Lublin.

Zgodnie z nowymi zasadami, każdy kraj ma proponować maksymalnie dwa obiekty rocznie, które będą się ubiegały o znak. Później jeden z nich zostanie wybrany przez niezależnych ekspertów.

Komisarz do spraw kultury Andrulla Vassiliu powiedziała, że wspólna unijna inicjatywa pozwoli na lepszą promocję europejskiej kultury. - Główną korzyścią dla Europejczyków będą nowe możliwości poznawania wspólnego, ale wciąż zróżnicowanego dziedzictwa kulturowego. Europejski znak dziedzictwa pomoże zwiększyć turystykę kulturalną, co przyniesie także korzyści gospodarcze - dodała komisarz Vassiliu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.