Facebook Google+ Twitter

Bruksela i Kijów: Będzie porozumienie ws. współpracy politycznej?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-15 18:11

Jest szansa, że w grudniu Bruksela podpisze z Kijowem porozumienie dotyczące przyszłej współpracy politycznej, na czym zależy Ukrainie. Tak ocenił szef Parlamentu Europejskiego po spotkaniu z prezydentem tego kraju Wiktorem Juszczenką.

Jerzy Buzek dodał, że porozumienie o współpracy gospodarczej wymaga jeszcze dalszych negocjacji. „Jest bardzo wiele technicznych spraw do załatwienia, które nie będą na pewno podpisane w grudniu. To jest problem bardzo skomplikowany i złożony, to potrwa jeszcze pewnie około roku. Natomiast jestem przekonany, że porozumienie polityczne jest nam potrzebne i jest do osiągnięcia w grudniu" - dodał szef Europarlamentu.

Porozumienie ma być częścią umowy stowarzyszeniowej, która zwykle jest określana jako pierwszy krok na drodze do członkostwa w Unii. Choć akurat w przypadku Ukrainy nikt w Brukseli o integracji ze Wspólnotą nie mówi. Panuje przekonanie, że przed Kijowem jeszcze bardzo długa droga. Prezydent Wiktor Juszczenko zapewniał dziś o determinacji do zakończenia przekształceń w kraju.

„Dla Ukrainy najważniejsze są trzy zadania. Chodzi o demokratyczne przemiany, o reformy gospodarcze, które są najlepszą odpowiedzią na kryzys, oraz o ściślejsze relacje z naszymi europejskimi partnerami" - tłumaczył prezydent Juszczenko.

Przyszłe kontakty Brukseli z Kijowem będą zależały między innymi od przebiegu styczniowych wyborów prezydenckich na Ukrainie. Szef Europarlamentu Jerzy Buzek zaapelował, by spełniały one demokratyczne standardy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.