Facebook Google+ Twitter

Bruksela: Jest porozumienie w sprawie Grecji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-25 23:00

Jest zgoda krajów strefy euro na pomoc finansową dla Grecji pogrążonej w kryzysie. Teraz ostateczną decyzję zatwierdzają przywódcy całej Unii Europejskiej na szczycie w Brukseli. Pomoc obejmuje dwustronne pożyczki państw strefy euro, przy wsparciu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Finansowe wsparcie było możliwe, bo wcześniej porozumiały się w tej sprawie Niemcy i Francja. Berlin wymusił zaangażowanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, by nie brać na siebie największego ciężaru wsparcia, a Paryż choć wcześniej niechętny, zgodził się na tę propozycję. Francja uważała bowiem, że nie należy prosić Funduszu o pomoc, bo to podważyłoby wiarygodność strefy euro.

Zgodnie z porozumieniem, Grecja ma otrzymać pożyczki według stawek rynkowych i nie będą one - tak jak chciała - udzielone na korzystnych warunkach. Sumy oferowanego wsparcia nie podano, ale nieoficjalnie mówi się, że wyniesie ono 22 miliardy euro. To mniej więcej taka sama kwota jakiej potrzebuje do maja Grecja, stojącą na skraju bankructwa.

Jeśli chodzi o sam moment uruchomienia planu pomocowego dla władz w Atenach, to ustalenia nie są konkretne. Mowa jest tylko o tym, że kredyty Międzynarodowego Funduszu Walutowego i strefy euro zostaną udzielone w ostateczności. Pytanie tylko kto i kiedy miałby o tym zdecydować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.