Facebook Google+ Twitter

Bruksela o wolności bez "Solidarności"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-16 07:41

"Gazeta Wyborcza" pisze, że w spocie nakręconym dla Komisji Europejskiej z okazji 20. rocznicy upadku komunizmu Polskę widać tylko przez parę sekund. Na dodatek są to inscenizowane zdjęcia ze stanu wojennego.

Gazeta pisze, że spot zaczyna się od zdjęć archiwalnych - z rewolucji na Węgrzech w 1956 roku i interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji 12 lat później. Później - 13 grudnia 1981 - pokazuje stan wojenny w Polsce. Oryginalna jest tylko migawka z telewizyjnego przemówienia generała Jaruzelskiego.

Kolejne zdjęcia - funkcjonariusze ZOMO walący pałami w tarcze - to materiał z rocznicowej inscenizacji historycznej. Demonstranci nie mają nawet transparentu z napisem "Solidarność", tylko "Gazeta Polska", która - jak zauważa "Gazeta Wyborcza" - została założona w 1993 roku.

Z roku 1989 i lat późniejszych nie ma już żadnych zdjęć z Polski - są za to między innymi z Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii. W trzyminutowym spocie ani razu nie pojawia się nazwa "Solidarność" - podkreśla "Gazeta Wyborcza".

Szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz zapowiada, że w przyszłym tygodniu porozmawia z Komisją i zasugeruje skorygowanie filmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.