Facebook Google+ Twitter

Bruksela: Premier Tusk spotkał się z Jose Barroso

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-19 17:09

Rozpoczeło się w Brukseli spotkanie premiera Donalda Tuska z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Barroso. Niezapowiadana wcześniej wizyta premiera w belgijskiej stolicy będzie bardzo krótka - po godzinnej rozmowie Donald Tusk wróci do kraju.

Tegoroczna jesień w Brukseli jest bardzo nerwowa - trwają negocjacje w sprawie obsady nowych stanowisk w Komisji Europejskiej, proces ratyfikacji traktatu lizbońskiego dobiega końca, choć czeski prezydent zwleka z podpisem, i rozpoczęły się też przygotowania do międzynarodowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze.

Można więc łatwo przewidzieć, że właśnie te tematy będą poruszane podczas rozmowy obu polityków. Daje to do zrozumienia też rzecznik Komisji Europejskiej Johannes Laitenberger. „Premier Tusk zaproponował to spotkanie, a przewodniczący Komisji Europejskiej przystał na nie. Rozmowa będzie dotyczyć aktualnych spraw" - dodał.

Jeśli chodzi o obsadę stanowisk w nowej Komisji, to Polska od kilku miesięcy mówi, że chce dostać dobrą tekę gospodarczą. Wszystko wskazuje na to, że komisarzem do spraw budżetu będzie Janusz Lewandowski. Trudniej będzie Polsce przekonać do swoich racji podczas dyskusji o konferencji klimatycznej w Kopenhadze. Komisja Europejska chce, by cała Unia wsparła wtedy finansowo kraje rozwijające się w walce z globalnym ociepleniem. Polska, której gospodarka jest w ponad 90 procentach oparta na węglu, jest przeciwna wstępnym propozycjom, by ciężar wsparcia brały na siebie te kraje, które emitują najwięcej tlenku węgla.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.