Facebook Google+ Twitter

Bruksela: Prezydent Vaclav Klaus ponaglany w sprawie traktatu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-07 21:02

Prezydent Czech Vaclav Klaus otrzymuje ponaglenia z Brukseli, by podpisał traktat lizboński, tymczasem o podpis polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego europejscy politycy są spokojni. Irlandzkie TAK dla traktatu usunęło najpoważniejszą przeszkodę, ale by traktat mógł wejść w życie, potrzeba jeszcze właśnie dwóch podpisów prezydentów.

Jeśli chodzi o Polskę, to problemów nie spodziewa się szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. „Prezydent Kaczyński ma podpisać traktat wkrótce, tak jak zapowiadał w rozmowach ze mną, że zrobi to, jeśli tylko Irlandczycy powiedzą TAK. To oczywiście bardzo dobra wiadomość" - dodał.

Wcześniej, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek poinformował deputowanych, że polski prezydent ma podpisać traktat lizboński do końca tego tygodnia. Nazwisko Lecha Kaczyńskiego podczas debaty nie padało, szefowie największych grup politycznych w Parlamencie Europejskim nie zostawili w spokoju natomiast czeskiego prezydenta. Do odpowiedzialności i podpisania traktatu - wzywał go między innymi lider Zielonych Daniel Cohn-Bendit. „Trzeba raz na zawsze skończyć z Europą, która staje się ofiarą szantażu" - mówił.

Obecnie w Czechach w sprawie traktatu musi wypowiedzieć się trybunał, który sprawdza zgodność dokumentu z konstytucją. Czeski premier oczekuje, że orzeczenie będzie pozytywne. A wtedy - jak mówił Jan Fischer - prezydent Klaus powinien podpisać traktat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.