Facebook Google+ Twitter

Bruksela: Protest rolników przeciwko niskim cenom mleka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-21 16:56

Europejscy mleczarze rozpoczęli masową akcję w proteście przeciwko niskim cenom mleka. W Brukseli, przed siedzibą Komisji, wylali symbolicznie mleko do kilku basenów. A jeszcze dziś i jutro w kilku unijnych krajach mają rozlać ponad 40 milionów litrów mleka.

Europejscy rolnicy w ostatnich tygodniach kilkakrotnie organizowali demonstracje w Brukseli, teraz postanowili skoordynować akcję masowych protestów na terenie Wspólnoty. Według informacji europejskiego stowarzyszenia mleczarzy, do strajku przyłączyli się rolnicy między innymi z krajów Beneluksu, Niemiec, Francji, Hiszpanii i Włoch.

Mleczarze alarmują, że ceny skupu mleka spadły o ponad jedną trzecią w porównaniu z ubiegłym rokiem i z powodu nadprodukcji wielu z nich jest na skraju bankructwa. Domagają się więc od Komisji Europejskiej zmniejszenia limitów produkcyjnych, co ograniczy ilość mleka trafiającego na unijny rynek.
Bruksela jednak na żadne ograniczenia nie chce się zgodzić i podtrzymuje zamiar zwiększenia kwot mlecznych, by po 2015 roku zlikwidować je w ogóle.

Komisja zgadza się natomiast na inne sposoby wsparcia rolników, między innymi na dopłaty do magazynowania, czy przyspieszenie wypłat unijnych dotacji. Gotowa jest też rozmawiać o umownym ustalaniu cen w krajach członkowskich między przetwórcami a producentami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.