Facebook Google+ Twitter

Bruksela sprawdza polsko-rosyjskie porozumienie gazowe

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-12 14:35

Komisja Europejska otrzymała z Warszawy list z wyjaśnieniami dotyczącymi polsko-rosyjskiej umowy gazowej. Bruksela prosiła o nie miesiąc temu, bo miała związane z nią wątpliwości.

Rzeczniczka Komisji Marlene Holzner powiedziała Polskiemu Radiu, że na razie jest za wcześnie na komentarz. Po przetłumaczeniu, list musi być najpierw dokładnie przeanalizowany przez ekspertów Komisji.

Bruksela domagała się wyjaśnień, bo chciała poznać treść porozumienia. Tłumaczyła, że wiedzę czerpała do tej pory tylko z informacji prasowych, a te sugerują, że polsko-rosyjska umowa może być niezgodna z unijnym prawem. Chodzi między innymi o opłaty za tranzyt rosyjskiego gazu. Komisja Europejska chce wiedzieć, czy są one ustalane w sposób przejrzysty i według unijnych zasad. Ta sprawa będzie zapewne jednym z tematów rozmów komisarza do spraw energii podczas jego dwudniowej wizyty w Polsce. Guenther Oettinger przyleci do Warszawy w czwartek.

Międzyrządowe polsko-rosyjskie porozumienie zakłada możliwość zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski do ponad 10 miliardów metrów sześciennych rocznie i przedłużenia kontraktu jamalskiego do 2037 roku. Zgodnie umową, Gazprom miał też dostać wyłączność na tranzyt błękitnego paliwa przez Polskę do 2045 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.