Facebook Google+ Twitter

Bruksela świętuje dziś Dzień Europy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-09 08:06

Dziś obchodzony jest Dzień Europy, który został ustanowiony w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Schumana 9 maja 1950 roku. Ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman zaproponował utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

Chodziło o zapewnienie kontroli nad przemysłem ciężkim, co po kilku latach od zakończenia II wojny światowej miało tym większe znaczenie. Traktat o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali podpisało 6 państw - Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy.

To był pierwszy krok na drodze do budowy integracji europejskiej, a Robert Schuman uważany jest za jednego z jej architektów. "Europa nie powstanie nagle. Będzie się budować przez konkretne dokonania, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność czynów" - tak mówił w 1950 roku szef francuskiej dyplomacji.

7 lat później podpisane zostały Traktaty Rzymskie, które zakładały przede wszystkim integrację gospodarczą. Rozpoczęło się częściowe ujednolicanie stawek celnych, a z biegiem lat kraje tworzyły wspólny rynek, którego budowa trwa do teraz. Natomiast integracja polityczna przebiegła z kłopotami i do dziś nie we wszystkich stolicach wzbudza entuzjazm.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.