Facebook Google+ Twitter

Bruksela: Unia potępia Rosję ale bez sankcji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-01 18:15

Unia Europejska potępia Rosję za działania na Kaukazie i potwierdza integralność terytorialną Gruzji - tak brzmi projekt deklaracji przygotowanej przez Francję, kierującą pracami Wspólnoty.

W dokumencie jest też obietnica ściślejszej współpracy z krajami zza wschodniej granicy.

Projekt deklaracji nie jest zaskoczeniem, bo takiego stanowiska spodziewano się w Brukseli. Unia jest zaniepokojona działaniami Rosji, potępia ją, ale sankcji nie nakłada. Jest natomiast ostrzeżenie, że relacje z Moskwą zostaną przeanalizowane przed unijno-rosyjskim szczytem zaplanowanym na listopad. Jeśli Rosja nie wypełni sześciopunktowego planu pokojowego, szczyt stoi pod znakiem zapytania.

W dokumencie stwierdzono, że kryzys w Gruzji sprawił, iż stosunki między Unią Europejską a Rosją znalazły się na rozdrożu. Przywódcy europejscy wzywają Moskwę, by dokonała wyboru i opowiedziała się za wspólnymi interesami, porozumieniem i współpracą.

W deklaracji zapisano także gotowość wysłania misji rozpoznawczej, która będzie zbierała informacje, jakiej dokładnie pomocy oczekuje Gruzja. Przywódcy unijni zdecydowali się także powołać specjalnego przedstawiciela Unii do spraw kryzysu w Gruzji.

W deklaracji pojawił się zapis, że Unia Europejska uważa, iż nigdy dotąd nie istniała tak silna potrzeba wspierania współpracy regionalnej i umacniania stosunków ze wschodnimi sąsiadami, szczególnie w ramach polityki sąsiedztwa i partnerstwa wschodniego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.