Facebook Google+ Twitter

Bruksela wzywa do całkowitego zakazu stosowania kary śmierci

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-09 21:25

Rada Europy i Parlament Europejski wzywają do wprowadzenia na całym świecie całkowitego zakazu stosowania kary śmierci. Z okazji Europejskiego Dnia Przeciwko Karze Śmierci, obie instytucje wydały specjalne oświadczenia.

Zastępca sekretarza generalnego Rady Europy Maud de Boer-Buquicchio podkreśliła, że w tym dniu należy przypomnieć światu, że kara śmierci powinna zostać zniesiona wszędzie. Żadne państwo nie ma moralnego prawa do zabijania. Zabicie człowieka nie jest karą, lecz zemstą.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek powiedział, że kara śmierci stanowi pogwałcenie podstawowych praw człowieka i przejaw braku poszanowania ludzkiej godności. Podkreślił, że Parlament Europejski będzie występował przeciwko karze śmierci w każdym zakątku świata niezależnie od okoliczności.

Przywódcy Rady Europy, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentaenego Lluís Maria de Puig i sekretarz Generalny Thorbj?rn Jagland zwrócili się z do prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, o ułaskawienie i darowanie życia skazanemu na śmieć Wasylowi Józewczukowi. Podkreślili, że taki czyn zbliżyłby Białoruś do 47 państw Rady Europy, które zniosły lub wprowadziły moratorium na wykonywanie tej kary.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.