Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1503 miejsce

Bruksizm czyli zgrzytanie zębami podczas snu. Jak go leczyć?

Ludzie w czasie snu zachowują się bardzo różnie. Są tacy, którzy lunatykują, albo mocno chrapią. Niektórzy śpią cicho i spokojnie, a jeszcze inni... zgrzytają zębami.

 / Fot. DRosenbach/domena publicznaCo ludzie robią we śnie? Jedni śpią normalnie - zwyczajnie i spokojnie, inni chrapią lub lunatykują, a jeszcze inni zgrzytają zębami. Do tej ostatniej grupy - nocnych śpiących "zgrzytaczy" - należą niezbyt szczęśliwi ludzie. Tak, to nie żart. Zgrzytanie zębami we śnie, tzw. bruksizm to mimowolne ścieranie zębów podczas snu. Wiąże się ono u wielu ludzi z nieświadomym, bardzo mocnym zaciskaniem szczęk. Z tego powodu w dzień cierpią. Bruksizm jest dość częstą przypadłością - podaje Fakt.pl. Według specjalistów dotyka co drugą osobę. Częściej cierpią kobiety niż mężczyźni.

Na ogół ludzie nie wiedzą, że mają chorobę bruksizmu. Jak ją rozpoznać? Jeżeli co rano budzimy się niewyspani, bolą nas stawy, szczęki i mięśnie karku - to znak bruksizmu. Dodatkową dolegliwością mogą być częste bóle głowy. Widoczną szkodą, jaką wyrządzamy zgrzytając zębami jest pościerane szkliwo zębów - czasem dość znacznie. Niektórzy tak mocno zgrzytają, że szkliwo pęka, a nawet łamią się siekacze. Oprócz wymienionych objawów i szkód wynikających z bruksizmu, mogą również pojawić się trwałe uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Nieleczony bruksizm powoduje notoryczne bóle głowy i twarzy, a to może być przyczyną poważnych problemów z kręgosłupem, słuchem i wzrokiem.

Według specjalistów, gdy dochodzi do częstego zgrzytania zębami we śnie, człowiek zaciska szczękę nawet do 10 razy mocniej niż podczas np. jedzenia. Z czasem powstają uszkodzenia zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych, czytamy w se.pl. Ale nie tylko. Powstają też zaburzenia równowagi w nadmiernie napiętych mięśniach żwaczowych i mimicznych, przez "system szlaków powięziowych oraz wspólny system unaczynienia i unerwienia", przekazywane są dalej do "mięśni podpotylicznych, obręczy barkowej, mięśni przykręgosłupowych, mięśni obręczy biodrowej i dalej aż do okolic stawów skokowych".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

NOWE SPOSOBY leczenia Bruksizmu:
Obecnie w leczeniu bruksizmu oprócz nauki panowania nad stresem zaleca się również terapie rozluźniające np. trening biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne). Są to odprężające ćwiczenia mięśniowe powodujące rozluźnienie mięśni unoszących żuchwę. Ich główną zasadą jest naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni.

Dzięki temu każdy może świadomie się nauczyć kontrolować napięcie mięśni po to by pozbyć się szczękościsku i zgrzytania zębami.

polecam poczytać więcej o bruksizmie i sposobach leczenia:
http://medikway.pl/bruksizm/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli podejrzewasz, że masz bruksizm i chciałbyś dowiedzieć się jak najwięcej w tym temacie. To gorąco zachęcam do odwiedzenia: http://pokonajbruksizm.pl/blog/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałem kiedyś tą przypadłość. Przyczyną według mojej oceny jest brak jakichś mikroelementów i ruchu, czyli spacerów i jazdy na rowerze. Od kiedy zastosowałem pokrzywy i mielone skorupki od kurzych jaj od kur żyjących na wolnej przestrzeni, choroba przeszła. Dobrze, że ten artykuł przypomniał mi.

A lekarstwo na to:
link , link oraz
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry artykuł i jaki pouczający. Sam kiedyś zgrzytałem zębami podczas snu. Nawet nie przypuszczałem, że aż tyle czynników miało na to wpływ. Teraz tylko chrapanie mnie pozostało, ale to też nie jest dobrze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.