Facebook Google+ Twitter

Brunon K. namawiał studentów do zamachu na Sejm. Ma nowe zarzuty

Podczas śledztwa znaleziono w wielu miejscach w kraju materiały wybuchowe, zapalniki, piloty do inicjowania wybuchu, broń i amunicję, kamizelki kuloodporne, hełmy, itp. Większość materiałów wybuchowych była dopiero przez niego zamówiona.

 / Fot. Wikimedia CommonsW piątek, 19 lipca 2013 roku, Brunon K. - były naukowiec krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego - usłyszał nowe prokuratorskie zarzuty. Wśród nich są, m.in. "podżeganie dwóch innych osób do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na Sejm".

Posłuchaj wypowiedzi rzecznika krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej, Piotra Kosmatego, o nowych zarzutach dla Brunona K. na WIDEO (IAR) - Brunon K. namawiał studentów do zamachu.

Jak podała nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa - prokuratura zarzuca byłemu pracownikowi naukowemu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Brunonowi K., że namawiał studentów do przeprowadzenia zamachu bombowego na Sejm. W tym celu werbował dwóch swoich studentów. Krakowska prokuratura przesłuchała już ich w charakterze świadków.

Zobacz zdjęcie - widok ogólny budynku Sejmu od strony Wiejskiej (foto: Piotr Waglowski/Wikimedia Commons/cc) - Polskie Radio.

Tym samym krakowscy prokuratorzy dokonali uzupełnienia Brunonowi K. dotychczasowego zarzutu "przygotowania zamachu na konstytucyjne władze RP, uznając, że działania, które podejmował, miały charakter terrorystyczny". Teraz dodatkowo prokuratura oskarża 46-latniego mężczyznę o podżeganie dwóch innych osób do przygotowania i przeprowadzenia zamachu oraz o nielegalne posiadanie broni i handel bronią.

Do tej pory Brunonowi K., według rygorów prawa, groziło do pięciu lat więzienia. Obecnie, po usłyszeniu nowych zarzutów, może spędzić za kratkami nawet 15 lat. A to oznacza, że w praktyce karnej, gdyby mężczyzna ten chciał dobrowolnie poddać się karze, nie będzie miał takiej prawnej możliwości.

Brunon K. został zatrzymany przez policję, 9 listopada 2012 roku. Z przebiegu śledztwa wynika, że zamierzał zdetonować w pobliżu Sejmu, cztery tony materiałów wybuchowych umieszczonych w samochodzie. Do eksplozji miało dojść – jak podał oskarżony - podczas posiedzenia plenarnego z udziałem prezydenta RP, premiera i ministrów - w trakcie rozpatrywania w Sejmie projektu budżetu na 2013 rok.

W trakcie śledztwa, Brunon K. nie przyznał się do przygotowywania zamachu na Sejm. Podał jedynie, że działał pod wpływem inspiracji innej osoby, co zdaniem prokuratury należy rozumieć, jako "jego własną linię obrony". Jak podała prokuratura, Brunon K. w trakcie przesłuchania zaprzeczył, aby pełnił taką rolę.

Podczas prowadzonego w ramach śledztwa, przeszukania w kilkudziesięciu miejscach w kraju, odnaleziono m.in. materiały wybuchowe, zapalniki, piloty do zdalnego inicjowania wybuchu, kilkanaście sztuk broni palnej i amunicję, kamizelki kuloodporne, hełmy, stroje maskujące, sfałszowane tablice rejestracyjne i książki o tematyce pirotechnicznej. Większość materiałów wybuchowych była dopiero zamówiona i Brunon K. jeszcze nimi nie dysponował.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Faktycznie, Blida nie miała postawionych zarzutów. A zabiła się bo nie lubi policji?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.07.2013 18:00

*Sąd tego nie udowodnił

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.07.2013 17:59

Oczywiście - może pan twierdzić, że Brunon K. jest "jest mniej winny niz męczennica lewicy Barbara B.". Może pan traktować go z szacunkiem, pisząc, że Brunon K. jest dla pana "zwykłym oskarżonym", a "przestępstwo dokonane (przeprowadzone machlojki i wzięte łapówki) jest gorsze od niedokonanego (planowanie ataku na sejm bez przeprowadzenia ataku)".

Jednak należy być dokładnym. Brunonowi K. postawiono zarzuty, niedawno uzupełniono je o kolejne. Będzie sądzony. Barbarze Blidzie nie postawiono zarzutów, nie miała procesów. Pytanie: skąd pan wie, że Blida "przeprowadziła machlojki i wzięła łapówki"? Sąd tego nie ujawnił. Od Ziobry, który straszy, że jak go wezwą przed komisję to ujawni dowody, których jako były minister ujawnić NIE MOŻE? Naprawdę pan to łyknął? A może od nieżyjącego Wassermanna, który najeżdżał na nieżyjącą Blidę, a jak teraz najeżdżają na niego to córka dostaje wścieklizny?

Podsumowując: Nie wnikam, że łapówki są dla pana gorsze niż morderstwo i próby zamachu. Proszę trzymać się faktów - Brunon K. jest oskarżony, oczywiście może pan twierdzić, że dopóki jest oskarżony a nie skazany, jest nadal niewinny, jednak nawet jeśli padł ofiarą spisku, to spisek doprowadzi do jego skazania. Blida nie miała postawionych zarzutów, bo nie zdążono tego zrobić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ktoś tu chyba popada w paranoje. Jest pan jedyną osobą w tej rozmowie sugerującą, że Brunon K. jest ofiarą spisku w ramach stawianych mu zarzutów. A może po prostu nie rozumie pan o co oskarżono Brunona K.?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.07.2013 00:16

Dzięki Bogu, Brunon K. jest niewinny, zarzuty zostały sfałszowane, a dowody sfabrykowane przez ekipę Tuska. Na szczęście przy sprawie dra G. czuwali inni ludzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie, to jest pańska konkluzja. Dla mnie jest on zwykłym oskarżonym i jeśli prokurator zbierze odpowiednie dowody to będzie skazany. To Blida jest traktowana jak męczennica przez część sympatyków lewicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.07.2013 23:43

Czyli Brunon K. jest męczennikiem. To jest pańska konkluzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś mi umknęło, że nie słyszałem o jakimkolwiek zamachu terrorystycznym Brunona K.? Prawdopodobnie mordercy? O jakim prawdopodobieństwie mowa? 90%? 75%? Jeśli pan coś wie w tej sprawie to niech zgłosi niezwłocznie prokuraturze, wtedy może Brunon K. usłyszy zarzuty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.07.2013 23:34

"Lewacki" łapówkarz jest dla pana gorszy od prawicowego terrorysty i prawdopodobnie mordercy. Zrozumiałem. Nie zgadzam się. Kończę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No fakt, niektórzy patrzą na to przez pryzmat przynależności Blidy do SLD, albo dlatego że się zabiła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.