Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5156 miejsce

Bruszczewo. Starsze niż Biskupin

  • Źródło: OhmyNews
  • Data dodania: 2006-09-06 10:25

Czy Bruszczewo pod Śmiglem stanie się drugim Biskupinem? W małej wiosce, na pozostałościach grodu sprzed czterech tysięcy lat, prawdopodobnie powstanie skansen archeologiczny.

fot. Gazeta Poznańska Pod listem intencyjnym w tej sprawie podpisali się między innymi marszałek Wielkopolski, burmistrz Śmigla oraz rektorzy uniwersytetów z Poznania i Kilonii. Sprawę będzie pilotowało Starostwo Powiatowe w Kościanie. - W sąsiedztwie wykopalisk chcielibyśmy postawić halę, w której byłyby wystawiane eksponaty wykopane na miejscu, gdzie przed wiekami stał gród obronny - podkreśla Mirosław Woźniak, pełnomocnik starosty do spraw integracji europejskiej. Pieniądze samorząd planuje zdobyć z Funduszu Norweskiego. - Czy Bruszczewo stanie się drugim Biskupinem? Przed nami jeszcze daleka droga, ale na pewno ma na to wielkie szanse - podsumowuje Woźniak.

Tysiąc lat przed Biskupinem

O tym, że ziemia w Bruszczewie kryje skarby, archeolodzy wiedzieli od kilkudziesięciu lat. Regularne badania w Bruszczewie rozpoczęły się w 1995 roku. Przyniosły nie lada sensację. Archeolodzy odkryli bardzo dobrze zachowane pozostałości grodu obronnego sprzed czterech tysięcy lat. Oznacza to, że osadnictwo w Bruszczewie jest o tysiąc lat starsze niż to w Biskupinie. Z ziemi udało się wydobyć między innymi fragmenty naczyń, broni, a nawet pożywienia. Ekipom archeologicznym udało się dotrzeć do dawnych miejsc pochówku, domostw oraz konstrukcji obronnych.

W głąb jeziora

- Na ten rok planujemy w Bruszczewie ostatnie duże prace wykopaliskowe. Nie wykluczamy jednak powrotów na dawne stanowiska - zapowiada profesor Janusz Czebreszuk z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Latem rozpocznie się też spektakularne przedsięwzięcie realizowane przy udziale ekipy profesora Johannesa Mullera z Uniwersytetu w Kilonii - wiodącego ośrodka archeologicznego w Europie. - Zamierzamy przeprowadzić odwierty paleobiologiczne i geomorfologiczne na zbiorniku Wonieść. Chcemy uzyskać dane na temat klimatu, który na tych ziemiach panował przed tysiącami lat - wyjaśnia profesor Czebreszuk.

Czy z wynikami tych prac będzie można już wkrótce zapoznać się w skansenie? - Zrobiliśmy dopiero pierwszy krok - podkreśla Czebreszuk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.