Facebook Google+ Twitter

Brutalni "Elitarni" zdobywają kina!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-09-17 14:00

Świetne, wręcz okrutne i bezkompromisowe kino o niezwykłej tematyce wchodzi na ekrany kin. Pomysłów na filmy i ich realizacji możemy Brazylijczykom tylko pozazdrościć.

 / Fot. Fragment plakatu. Materiały promocyjne- Dbajcie o swoje dusze, bo wasze ciała już należą do nas – tak witani są kandydaci do BOPE – elitarnego oddziału do walki z handlem narkotykami w Brazylii. Film o działalności tej specyficznej, bo w działaniach bezwzględnej i brutalnej, jednostce policji w Rio de Janerio właśnie wchodzi na ekrany kin.
Akcja filmu rozgrywa się w 1997 roku.

Do Brazylii niebawem przybędzie papież Jan Paweł II. Narrator, a przy tym główny bohater, kapitan Nascimento otrzymuje zadanie oczyszczenia slumsów z przestępców i dilerów narkotykowych przed wizytą papieża. Kapitan bardzo angażuje się w zadanie, jednocześnie pragnąc odejść ze służby, gdyż żona spodziewa się dziecka i naciska na niego, żeby ten odszedł z policji. Nascimento postanawia znaleźć godnego sobie następcę. Po szerokiej selekcji chętnych kandydatów pozostają dwaj całkiem odmienni z charakteru policjanci: spokojny, inteligentny Matias oraz wybuchowy Neto.

„Na dwa miesiące przed planowaną premierą „Elitarnych” skradziono kopię. Film został rozpowszechniony w pirackim obiegu DVD, dzięki czemu film obejrzało 11,5 miliona ludzi. To chyba jedyny taki przypadek, kiedy reżyser nie może mieć pretensji do widzów, że nie poczekali do premiery… Właściwie to piraci oddali mi wielką przysługę. Wykonali świetną marketingową robotę” – mówi reżyser Jose Padilha w wywiadzie dla wrześniowego (09) 2008 magazynu Film. Dla efektywności oddziaływania filmu na rzeczywistość to na pewno wieli plus, bowiem im głośniej poruszony publicznie problem tym większa szansa na jego rozwiązanie.

Kontrowersyjna tematyka filmu oraz całkowity brak poprawności politycznej są głównym magnesem który ściągnie do kin zapewne rzesze ludzi. Dzieło Jose Padilhy opowiada o przygotowaniach do wizyty Jana Pawła II w Rio de Janeiro w 1997 roku. Decyzja papieża, który zadecydował zatrzymać się w pobliżu faveli (lokalne slumsy – przyp. red.) wywołała brutalne działania „oczyszczające” miasto z bandytów. Niestety przy tak brutalnych akcjach skorumpowanej policji i bezwzględnej BOPE zginęło wielu niewinnych. – Zastanawiam się czy papież lub ludzie z jego otoczenia rzeczywiście nie zdawali sobie sprawy z tego, co może dziać się w favelach tuż przed wizytą? Wolę wierzyć, ze byli tego nieświadomi – komentował reżyser w udzielonym dla Filmu wywiadzie.

Głównym problemem poruszanym w obrazie jest jednak kwestia inna mianowicie handlu narkotykami przez biedne dzieci ze slumsów. Reżyser liczy na nagłośnienie tego tematu w światowych mediach i jak mówi: „ nie może być tak, że sądy skazują dzieci z faveli za sprzedaż narkotyków a jednocześnie zezwalają na kupowanie ich przez dzieci z bogatych dzielnic. Te które je sprzedają trafiają do więzień, a te, które dla zabawy je kupują , co najwyżej zostają upomniane przez policjantów. Tak rodzi się hipokryzja klas średnich, które nie poczuwają się do odpowiedzialności za zło i przemoc w slumsach, choć czerpią z niego korzyści”.

O technicznych aspektach, nagrodzonego Berlińskim Złotym Lwem filmu, możemy mówić właściwie tylko w superlatywach. Wartka akcja, dobrze zbudowane napięcie, przemyślana fabuła oraz świetnie wręcz rzeczywiste kadry. Liczba świetnie nakręconych przerażających brutalnością scen operacyjnych elitarnej jednostki jest ogromna. Dodatkowego dreszczyku dodaje fakt, że wszystkie wydarzyły się naprawdę. Dość długi obraz - 118 min - ogląda się jednym tchem bez czasu na nudę czy rozkojarzenie. Ten mroczny dramat o mocnej wyraźnej tematyce, a przy tym świetne kino akcji to połączenie niezwykle rzadkie bo gwarantujące komercyjny i artystyczny sukces. Gorąco polecam!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.09.2008 20:53

cytaty uznałem za zbyt wazne dla przekazu tekstu, ale to prawda część tego co reżyser można było napisać poprostu jako wiedza autora, pozdrawiam ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nieźle napisane, jedyne, co bym odjęła to zbyt liczne cytaty z wywiadu z reżyserem dla "Filmu". A i brakuje opinii na temat gry aktorskiej. Ale ogólnie ok :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.09.2008 07:17

to prosze zweryfikować tekst z rzeczywistością i pójść do kina :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.