Facebook Google+ Twitter

Brutalny atak na dziennikarza Ming Pao

Dziennikarz i były redaktor naczelny opiniotwórczego dziennika Ming Pao Kevin Lau, został zaatakowany wczorajszym przedpołudniem przez nożowników i w stanie krytycznym przebywa na oddziale intensywnej terapii szpitala w Chai Wan.

Kevin Lau / Fot. APF/SCMPDziennikarz i były redaktor naczelny opiniotwórczego dziennika Ming Pao (明報) Kevin Lau, został zaatakowany wczorajszym przedpołudniem przez dwóch nożowników.

Zdarzenie miało miejsce w dzielnicy San Wan Ho, około 10.20 rano, w pobliżu restauracji w której Lau często jadł śniadania. Zmierzającego do samochodu Lau, podjechał skuter z dwoma napastnikami, jeden z nich zaszedł Lau od tyłu i zadał kilka ciosów nożem, z czego najgroźniejszy (16 cm) przebił plecy i dotarł aż do klatki piersiowej. Kevin Lau zdążył jeszcze zadzwonić po pomoc, po czym stracił przytomność i w stanie krytycznym trafił na oddział intensywnej terapii szpitala Pamela Youde Nethersole Eastern Hospital w Chai Wan.

Według policji celem atakujących było zranienie dziennikarza, w stylu lokalnej lokanej triady, jako sygnał ostrzegawczy. Lau i dziennikarze Ming Pao pracowali ostatnio nad artykułami o wysokiej rangą chińskich urzędnikach i prowadzonych przez nich interesach.

Policja w Hongkongu intensywnie poszukuje sprawców brutalnego ataku. Dziennik Ming Pao wyznaczył nagrodę miliona dolarów za pomoc w ich złapaniu.

Kevin Lau zaledwie kilka tygodni temu został zwolniony z funkcji naczelnego gazety Ming Pao i przeniesiony do innego działu, co wywołało protesty i oburzenie dziennikarzy Ming Pao, obawiających się utraty niezależności. Patrz – Protest Martina Lee.

Atak na dziennikarza jest szokiem dla miasta, w którym wolność słowa i prasy ma znaczenie priorytetowe. Potępiony przez szefa rządu, związek dziennikarzy, ustawodawców. Nie jest to pierwszy atak na dziennikarzy w Hongkongu, choć pierwszy tak drastyczny.Opracował: Błażej Babik
http://ilovehongkong.pl/atak-na-dziennikarza-ming-pao/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.