Facebook Google+ Twitter

Brutalny świat o zapachu kawy

Mario Conde pali jednego papierosa za drugim, a w powietrzu unoszą się zapach pieczonych bananów i opary rumu... W tym świecie nietrudno o gorączką. Gorączkę w Hawanie.

Okładka książki / Fot. https://www.znak.com.pl/files/covers/card/topBig/Padura_GoraczkawHawanie_500pcx.jpgLeonard Padura, jeden z najbardziej obiecujących pisarz kubańskich ostatnich lat, serwuje nam idealny zestaw na leniwe, letnie dni. "Gorączka..." to wciągająca powieść kryminalna, podana wraz z kawą i rumem dla uciszenia szumu w głowie po całonocnej libacji. Mario Conde, w którego rękach spoczywa teraz odpowiedzialność za rozwikłanie niezwykle tajemniczej sprawy, przesiąknięty jest zapachem swojego świata. I to właśnie wokół jego postaci rozgrywa się akcja powieści.

Rozwiązywanie zagadki tajemnicego zniknięcia Rafaela Morina Rodriqueza, jednego z najbardziej wpływowych ludzi na Kubie, zajmującego się handlem z zagranicą, stanowi tylko szkielet dzieła Padury. Czytelnik uczestniczy w śledztwie, poznaje tajniki działania lokalnej policji, przesłuchuje lokalnych notabli. Prowadzone poszukiwania to tylko pretekst do obserwacji rzeczywistości kubańskiej roku '89 i poznawania historii porucznika Condego.

W toku poszukiwań, w wirze przesłuchań, zeznań i analiz, poznajemy niezwykłego człowieka, z jego lękami, fantazjami i wspomnieniami. Mayo, jak nazywa Condego koleżanka z pracy, Patricia, prowadząc poszukiwania Morina, dokonuje niejako rozrachunku z samym sobą. Śledztwo mu przydzielone wywołuje falę retrospekcji, a jednocześnie pozwala zrealizować nastoletnie pragnienia. Okazuje się bowiem, że w Hawanie niewiele się zmienia przez kolejne lata. Chłopcy, którzy niegdyś na jednym podwórku grali w piłkę, nadal mieszkają w tej samej dzielnicy, choć jeden jest policjantem, a inny wpływową postacią polityki w skali kraju. Dlatego wiele miejsc, które odwiedza Conde, przenosi go w czasie do dawnych chwil, spędzanych z kolegami z liceum.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Coś w stylu "Dla niej wszystko" Cavay'a?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.