Facebook Google+ Twitter

Brytyjczycy chcą przedstawić nieznane archiwum ONZ

Brytyjscy badacze chcą otworzyć i upublicznić około 10 tysięcy dokumentów zgromadzonych w archiwum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zbiór zawiera nigdzie nie opublikowane materiały dotyczące zbrodni wojennych z czasów II wojny światowej.

Uczeni z Wysp Brytyjskich zwrócili się do rządu, by 10 tysięcy dokumentów zgromadzonych w archiwum ONZ zostało oddanych do użytku publicznego.

Wśród materiałów znajdują się dokumenty oskarżające japońskiego dowódcę o podżeganie do gwałtu. Są też zapisy dotyczące gestapowskiego oficera, który
Obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie - wieża strażnicza / Fot. Ludwig, Jürgen/Wikipedia/Creative Commons 3.0utopił setki żydowskich więźniów w ściekowisku w ogrodach obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie.

Zbiór zawiera raporty 2000 oskarżeń i podejrzeń o zbrodnie wojenne, które nigdy nie zostały zaprezentowane opinii publicznej.

Dan Plesch, dyrektor Centrum Studiów Międzynarodowych i Dyplomacji na Uniwersytecie w Londynie powiedział, że archiwa są interesujące nie tylko dla historyków ale mogą stanowić niebagatelną wartość dla prowadzących badania porównawcze dokonanych zbrodni. Obecnie całość znajduje się w kwaterze ONZ w Nowym Jorku. Jego słowa cytuje Guardian: "Znaczenie tego archiwum mogłoby pokładać się w dzisiejszym ściganiu zbrodni agresji, gwałtu, przeciwko kulturze, środowisku, a to z uwagi na bogactwo materiału daleko wykraczające poza Norymbergę. W rzeczy samej, te sprawy są sto razy większe w swej rozciągłości niż procesy norymberskie." Dan Plesch powiedział też o aspektach formalno-prawnych związanych z udostępnieniem zbiorów: "Poprosiliśmy brytyjski rząd o pozwolenie na zrobienie kopii na użytek naszych badaczy oraz aby władze wspomogły publikacje, choćby tych minimum 2000 spraw, których zapisy są w Nowym Jorku".

Archiwum zawiera dokumenty zbrodni gestapowskiego oficera z Buchenwaldu, opisanego jako "szczególnie łaknącego krwi oprawcę" jak też przypadki masowych i zbiorowych gwałtów oraz mordów. Przypadek japońskiego dowódcy podżegającego swoje oddziały do gwałtu jest sygnowany podpisem generała Douglasa MacArthura.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.