Facebook Google+ Twitter

Brytyjczycy nie chcą euro

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-01 16:56

Pomimo oznak światowej recesji, strefa euro ma się zupełnie dobrze i właśnie powiększyła się o kolejny, 16 kraj - Słowację. Jak jednak wykazuje sondaż opinii publicznej, Brytyjczycy są nadal stanowczo przeciwni wyrzeczeniu się wlasnej waluty.

Brytyjski funt od kilku tygodni grawituje w stronę parytetu z euro. Tuż przed Świętami niektóre kantory wymiany płaciły nawet po raz pierwszy jadącym na kontynent turystom poniżej jednego euro za funta.

Ale w przeprowadzonej przez BBC ankiecie aż 71 procent badanych powiedziało, że w razie referendum na temat przyjęcia euro przez Wielką Brytanię głosowanily „Nie". Tylko 23 wolałoby wolałaby euro, a 6 procent nie miało zdania. Liczba przeciwników nie drgnęła ani o 1 procent od 1980 roku, wzrosła natomiast nieco grupa entuzjastów euro kosztem obojętnych.

W zeszłym miesiącu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział nieroztropnie, że Wielka Brytania jest dziś bliżej przyjęcia euro niż kiedykolwiek dotąd, a „ludzie, którzy się liczą" w brytyjskiej polityce są gotowi wyrzec się funta, co stało się płachtą na byka dla brytyjskich eurosceptyków i większości mediów. Ale minister handlu w rządzie premiera Browna, były unijny komisarz Peter Mandelson, również powiedział, że wejście do strefy euro jest nadal dalekosiężnym celem rządu w Londynie, choć takie posunięcie „jest jeszcze nie na teraz".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.