Facebook Google+ Twitter

Brytyjczycy nie chcą zmiany ordynacji wyborczej

Ponad 68 proc. Brytyjczyków, którzy wzięli udział w referendum w sprawie zmian w jednomandatowej ordynacji wyborczej, opowiedziało się przeciwko zmianom proponowanym przez Partię Liberalną.

5 maja 2011 r. odbyło się w Wielkiej Brytanii referendum w sprawie zmiany ordynacji z klasycznych jednomandatowych okręgów z większością względną w jednej turze (FPTP), na głosowanie preferencyjne z numerowaniem kandydatów, ale również w jednomandatowych okręgach wyborczych (AV).

Znane są już wyniki referendum i dają dużo do myślenia, bo jak podaje The Guardian prawie wszystkie okręgi głosowały zdecydowanie przeciwko AV.

Wynika z tego bardzo wyraźnie, że Brytyjczycy wolą zostać przy klasycznych JOW-ach (FPTP) z większością względną i jedną turą wyborów. Informacje na temat referendum, którym żyje Wielka Brytania praktycznie nie przebiły się do głównych mediów w Polsce, choć jeszcze kilka dni temu media te były pełne relacji na temat ślubu brytyjskiego księcia, który nawet TVN 24 transmitował na żywo! Tymczasem 6 maja, ani w programach informacyjnych TVP ani w TVN nie znalazłem żadnych informacji na temat referendum wyborczego w Wielkiej Brytanii (pierwszego referendum ogólnokrajowego w tym kraju od 36 lat).

O referendum na Wyspach Brytyjskich oraz różnicach między FPTP i AV pisała obszernie prasa brytyjska w artykułach AV referendum, Voting reform?, Conflict interest, Campaign i Guardian: AV referendum results.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.