Facebook Google+ Twitter

Brytyjczycy piszą narodowego bloga dla przyszłych pokoleń

Wszyscy Brytyjczycy mogą pisać o codziennym życiu w XXI wieku w największym na świecie blogu. Pomysłodawcy chcą, aby w przyszłości historycy mogli dzięki niemu dowiedzieć się czegoś o życiu współczesnych.

strona www.historymatters.org.ukIle zarabiamy, co robimy w wolnym czasie, czego się boimy, a co nas cieszy – mieszkańcy Wielkiej Brytanii zostali poproszeni o opisanie swojego codziennego życia w 100-650 słowach do końca października.

Inspiracją do stworzenia narodowego bloga było archiwum społeczeństwa, jakie powstało w 1937 roku w południowej Anglii. Wówczas wolontariusze rozmawiali z ludźmi, zadając im pytania o religię, ulubione drużyny sportowe, itp. Dziś niepotrzebni są już pośrednicy. Każdy obywatel może zostawić na blogu swoją notkę.

Jak mówi profesor David Cannadine, dyrektor Institute of Historical Research Uniwersytetu w Londynie, nie mamy pojęcia, co najbardziej będzie interesować przyszłych historyków. Być może zadziwiające dla nich będzie to, że w październiku 2006 roku ludzie nadal żywili się mięsem lub posiadali prywatne samochody.

Rzecznik prasowy National Trust, organizacji zajmującej się spuścizną narodową, powiedział agencji AFP, że spodziewa się około 100 tysięcy wpisów. Wczoraj rano było ich już 2 tysiące. Do udziału w akcji zachęcono wszystkie 29 tysięcy szkół w Wielkiej Brytanii. Organizatorzy zamierzają powtarzać projekt każdego roku przez 5 lat.

Blog znajduje się na stronie www.historymatters.org.uk . Jej zawartość będzie przechowywana przez Bibliotekę Brytyjską w Londynie.

źródło: AFP, Yahoo

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ciekawy pomysł. Z pewnością będzie to duży zbiór wiedzy o współczesnym świecie... I zarazem spory śmietnik. Ale czego się nie robi dla przyszłych pokoleń :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejne pytanie do Profesora
***Panie Profesorze!
Sorki, ale wczoraj zapytałem dodatkowo o deklinację nowego słowa *tag*. Czy podobna jest do wyrazu *blog*? Bo o ile się nie mylę, tłuszcza będzie znowu po swojemu deklinować...
Może oszczędzimy (a właściwie to Pan) jej błądzenia?
Pozdrawiam
Mirnal z Gdyni 2006-10-20

Przepraszam, ale Pańskie wypowiedzi są z reguły dość długie i muszę je skracać. Skróciłem i pominąłem ten problem. Ja uważam, że te wyrazy powinny się odmieniać podobnie: M. blog, tag; D. blogu, tagu; B. Blog, tag. Pozdrawiam serdecznie. Marian Bugajski. PS „Tłuszcza” to nieodpowiednie słowo na oznaczenie ogółu użytkowników języka.***

Wniosek? Powinno być *Brytyjczycy piszą narodowy blog*, nieprawdaż?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze jedno wyjaśnienie. Co prawda inne wyrazy, bo *blog* pewnie jest zbyt nowe..,
***Jaka jest poprawna wersja: Wyślij e-mail/sms czy Wyślij e-maila/smsa", Odczytałem Twój e-mail/sms czy Odczytałem Twojego e-maila/smsa?
W starannej polszczyźnie mówi się wysłać esemes, mail. W potocznej i mniej starannej ludzie mówią wysłać esemesa, maila.
Prof. dr hab. Mirosław Skarżyński***
Wprawdzie to dotyczny biernika, nie dopełniacza, ale te problemy przewijają się w poradniach językowych...

Komentarz został ukrytyrozwiń

*Inspiracją do stworzenia narodowego bloga* - czy jeśli chcemy stworzyć nowy narodowy blok w Sejmie, to również piszemy - *Inspiracją do stworzenia narodowego bloka*?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.