Facebook Google+ Twitter

Brytyjczycy podejrzewają zmowę supermarketów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-27 22:40

Brytyjskie władze sprawdzają, czy nie doszło do zmowy między sieciami największych supermarketów. W ramach dochodzenia, Urząd Uczciwości w Handlu (Office of Fair Trading) dokonał wizytacji w biurach sieci Asda i Morrisons. Podobne „naloty" na biura Tesco i Sainsbury'ego miały już mieć miejsce w czwartek.

Według doniesień prasowych, Urząd Uczciwości w Handlu podejrzewa, że cztery największe sieci supermarketów w Wielkiej Brytanii udzielały sobie z wyprzedzeniem informacji o planowanych cenach szerokiej gamy produktów żywnościowych, toaletowych i sanitarnych.

Brytyjskie prawo karze zmowę cenową grzywnami do 10 procent obrotów, a dyrektorom firm, które wchodzą w umowy kartelowe, grozi do 5 lat więzienia. Takie pomówienia są jednak bronią obosieczną. W zeszłym tygodniu Urząd Uczciwości w Handlu zapłacił sieci Morrisons 100 tysięcy funtów, aby uniknąć procesu o zniesławienie po nieuzasadnionych zarzutach, że firma zawyża ceny produktów mleczarskich.

Według obliczeń, ceny żywności wzrosły w Wielkiej Brytanii do tego stopnia, że przeciętna rodzina wydaje na nią w ciągu roku o 800 funtów więcej niż przed rokiem.

Drymer, Londyn/jędras

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.